Valdis Zatlers

Latvijas Valsts prezidenta Stratēģiskās analīzes komisija (SAK) sadarbībā ar Dānijas Karalistes vēstniecību Latvijā un Dānijas kultūras institūtu šā gada 19.martā rīko apaļā galda diskusiju par vienu no mūsdienu aktuālākajiem globālajiem izaicinājumiem - „Sabiedrības zināšanas un attieksme pret klimata pārmaiņām: Latvijas un Dānijas skatījums”.

 

Diskusiju atklās Stratēģiskās analīzes komisijas priekšsēdētāja vietniece Gunda Reire un Dānijas Karalistes vēstniecības Latvijā vēstnieka padomnieks Karls Balle Petersens (Carl Balle Petersen).

 

SAK paspārnē ir veikts Latvijas sabiedriskās domas pētījums „Uzskati par globālo sasilšanu”, un tā rezultātus prezentēs SAK pētniece Aija Lulle. Savukārt K.B. Petersens un Dānijas Kultūras institūta direktors Simons Drevsens Holmbergs (Simon Drewsen Holmberg) sniegs ieskatu Dānijas klimata politikā, ko valsts ir izvirzījusi par galveno globālo prioritāti turpmākajiem diviem gadiem. Ar ziņojumiem uzstāsies arī pētījumu centra SKDS direktors Arnis Kaktiņš un Latvijas Universitātes lektors, SAK pētnieks Toms Rostoks.

 

Apaļā galda diskusija notiek SAK pētījuma „Klimata pārmaiņas un Latvija globālajā vidē” ietvaros. SAK 2007.gada nogalē ir veikusi apjomīgu pētījumu par klimata pārmaiņām kā globālu izaicinājumu Latvijas izaugsmei, un tas tiks publicēts šā gada vasarā. Šajā pētījumā dažādu nozaru eksperti izvērtē starptautiskās sabiedrības iespējas vienoties par risinājumiem klimata pārmaiņu kontekstā, kā arī raugās uz šo globālo izaicinājumu no individuālā līmeņa skatupunkta – sabiedrības zināšanas un izpratne, dzīves stils, rīcībspēja un rīcības modeļi.

 

Dānijas piemērs apaļā galda diskusijā izvēlēts, jo tieši šī valsts patlaban pozicionējas kā visaktīvākais klimata pārmaiņu diskusijas uzturētājs Eiropā. Dānija 2009.gadā rīkos ANO 15. Klimata konferenci, kuras ietvaros plānots noslēgt jaunu starptautisku līgumu par klimata pārmaiņām. Klimata politika ir Dānijas galvenā prioritāte turpmākajiem diviem gadiem, un ar aktīvas klimata diplomātijas palīdzību šī valsts ir izrādījusi gatavību iesaistīt iespējami daudz partneru, lai sasniegtu mērķi – plašu un efektīvu starptautisku līgumu, kas nodrošinās siltumnīcas efekta gāzu emisiju būtisku samazinājumu pasaulē.

 

Apaļā galda diskusija norisināsies trešdien, 2008. gada 19. martā, plkst. 14.00. Norises vieta - Rīgas pils Ģerboņu zālē, Pils laukumā 3. Darba valoda – angļu.

 

Pielikumā – apaļā galda diskusijas dienaskārtība. Masu mediju pārstāvji aicināti piedalīties!

Diskusijas dienaskārtība (angļu valodā)

 

Uzziņai

 

Stratēģiskās analīzes komisija tika izveidota 2004. gada 2. aprīlī. Komisijas dibināšanas mērķis ir ar starpdisciplināriem, uz nākotni vērstiem pētījumiem veidot ilglaicīgu skatījumu uz Latvijas valsts un sabiedrības attīstību mūsdienu starptautisko procesu kontekstā.

 

Stratēģiskās analīzes komisijas galvenais uzdevums ir konsolidēt Latvijas zinātnisko potenciālu valsts stratēģiskās attīstības un interešu labā, veicot pētījumus par Latvijas kā pilntiesīgas Eiropas Savienības un NATO dalībvalsts iespējām un vietu pasaules attīstības procesos un veicinot kvalitatīvu dialogu ar likumdevējvaru, izpildvaru un sabiedrību kopumā par valsts attīstību un demokrātijas stiprināšanu.

 

2006. gadā Stratēģiskās analīzes komisija, Latvijas Transatlantiskā Organizācija un Vācijas Maršala fonds (ASV) kopīgi organizēja starptautisku konferenci “NATO transformācija jaunā, globālā laikmetā” (27.-28. novembris, Rīga, Latvija), kas noritēja NATO Rīgas samita ietvaros. 2007.gada 14.-15.oktobrī Stratēģiskās analīzes komisija sadarbībā ar Latvijas Transatlantisko Organizāciju un Konrāda Adenauera Fondu (Vācija) Rīgā rīkoja starptautisku augsta līmeņa konferenci “Eiropa krustcelēs: ceļā no Rīgas uz Bukaresti”, kurā vadoši starptautiskās politikas eksperti tikās, lai diskutētu par šī brīža būtiskākajiem izaicinājumiem NATO un ES dalībvalstīm.

 

Komisija piedalās Latvijas stratēģisko dokumentu izstrādē. 2005.un 2006. gadā tādi ir bijuši Nacionālais attīstības plāns, Latvijas izaugsmes modelis un Prioritārie zinātnes virzieni Latvijā, 2007.gadā – Latvijas ilgtermiņa attīstības stratēģija.