Vaira Vīķe-Freiberga

Latvijas Republikas prezidentes un Azerbaidžānas Republikas prezidenta KOPĒJĀ DEKLARĀCIJA

 

Pēc Azerbaidžānas Republikas prezidenta ielūguma Latvijas Republikas prezidente V.Vīķe-Freiberga 2005.gada 3.oktobrī oficiālā vizītē apmeklēja Azerbaidžānas Republiku.

 

Vizītes laikā Latvijas Republikas prezidente un Azerbaidžānas Republikas prezidents apstiprināja, ka valstis attīstīs divpusējos politiskos, ekonomiskos un sociālos kontaktus.

 

Puses apstiprināja savu apņemšanos attīstīt attiecības uz tādu vērtību bāzes kā likuma vara, demokrātija, cilvēktiesības un tirgus ekonomika. Šajā sakarā Latvija apsveica Azerbaidžānas pūles demokratizācijas nostiprināšanā, attīstot pilsoniskās sabiedrības un tirgus ekonomikas principus.

 

Puses apņēmās pielikt pūles, lai palielinātu savstarpējās sadarbības efektivitāti starptautiskajās organizācijās – ANO, EDSO un citās.

 

Puses apstiprināja starpparlamentārās sadarbības attīstīšanas nozīmi, tai skaitā, Eiropas Padomes Parlamentārās Asamblejas ietvaros.

 

Divpusējo attiecību veicināšanas nolūkos Puses akcentēja juridiskās bāzes attīstīšanas nepieciešamību.

 

Puses atzīmēja nepieciešamību īstenot papildus pasākumus sadarbības paplašināšanai kultūras, zinātnes, izglītības un veselības sfērās. Tās uzsvēra attiecību paplašināšanas un attīstīšanas nozīmi starp izglītības, literatūras, mākslas un citu sfēru darbiniekiem, kā arī starp masu mēdijiem. Puses apsveica sadarbības izveidi un paplašināšanu starp tūrisma, jaunatnes un studentu organizācijām, kā arī arodbiedrībām.

 

Puses apstiprināja, ka stiprinās divpusējo militāro sadarbību pilnā saskaņā ar abu valstu drošības interesēm un to starptautiskajām saistībām.

 

Puses uzsvēra nepieciešamību paplašināt sadarbības līmeni tirdzniecībā, ekonomikā un zinātniski – tehniskajā sfērā.

 

Latvijas puse uzsvēra ekonomisko reformu nozīmi Azerbaidžānas Republikā un pauda atbalstu Azerbaidžānas pievienošanās procesam PTO.

 

Puses, pilnībā atbalstot un vadoties pēc ANO Hartas un EDSO pamata dokumentiem, uzsvēra Armēnijas – Azerbaidžānas Kalnu Karabaha konflikta miermīlīgā risinājuma nozīmi, balstoties uz universāli atzītiem starptautisko tiesību principiem un normām, īpaši ņemot vērā valstu suverenitāti un teritoriālo integritāti un starptautiski atzīto robežu nemainīgumu.

 

Atsaucoties uz EDSO nepārtrauktām pūlēm panākt miermīlīgu Armēnijas – Azerbaidžānas Kalnu Karabaha konflikta atrisināšanu, kā arī Minskas grupas aktivitātēm, Puses atkārtoti uzsvēra nepieciešamību spert būtiskus un izšķirošus soļus šajā virzienā.

 

Latvijas Republikas prezidente atbalstīja Azerbaidžānas Republikas pūles veicināt aktīvu sadarbību ar Eiropas Savienību, NATO, Eiropas Drošības un sadarbības organizāciju un Eiropas Padomi.

 

Puses pauda savu atbalstu ciešai sadarbībai Eiro-Atlantiskās Padomes, NATO Partnerattiecību programmas un Azerbaidžānas iesniegtā Individuālās Partnerības Rīcības plāna ietvaros.

 

Puses piekrita, ka Eiropas Kaimiņu politika veicinās Dienvidkaukāzā stabilitātes un pārticības attīstību.

 

Puses uzsvēra nepieciešamību palielināt starptautisko solidaritāti cīņā pret terorismu, pauda savu apņemšanos attīstīt starptautisko sadarbību šajā sfērā.

 

Puses apstiprināja nepieciešamību sadarboties cīņā pret organizēto noziedzību, korupciju, nelegālo migrāciju, cilvēku kontrabandu, naudas atmazgāšanu, nelegālo narkotiku, psihotropisko vielu un prekursoru, ķīmisko vielu, ieroču, sprāgstvielu nelegālo kontrabandu, kā arī gaisa pirātismu.

 

Latvijas Republikas prezidente apstiprināja Latvijas valsts institūciju gatavību dalīties pieredzē Azerbaidžānas Republikas integrācijas eiro-atlantiskajās struktūrās procesā.

 

Puses atzīmēja Baku-Tbilisi-Džeihanas galvenā eksporta vada, Baku-Tbilis-Erzurumas gāzes vada un Baku – Tbilisi – Karsas dzelzceļa projektu.

 

Latvijas Republikas prezidente un Azerbaidžānas Republikas prezidents pauda savu pārliecību, ka divpusējā un starptautiskā sadarbība kalpo kā bāze miera un drošības konsolidācijai