No šī gada 17. marts ir ierakstīts likumā kā atceres diena − Nacionālās pretošanās kustības piemiņas diena. To atzīmējot, Valsts prezidents rīko starptautisku konferenci “Nosargāt valsti. Toreiz un tagad: Baltijas valstu nacionālās pretošanās pieredze un Ukraina” ar mērķi izvērtēt Baltijas valstu pretošanās pieredzi pēc II Pasaules kara un tās starptautisko nozīmi, šo pieredzi skatot kontekstā ar Putina režīma karu pret Ukrainu.
17. martā pulksten 15.00 konference tiešraidē būs skatāma portālā LSM.lv un Valsts prezidenta kancelejas tīmekļvietnē www.president.lv un sociālo tīklu kontos.
Konferences pirmajā daļā ar ievadreferātiem par Baltijas nacionālās pretošanās jautājumiem uzstāsies Valsts prezidents Egils Levits, Tartu Universitātes profesors Lauri Melkso un Vītauta Lielā universitātes profesors Daiņus Žaļims.
Konferences otrajā daļā būs paneļdiskusija “Kā nosargāt tiesībās balstītu starptautisko kārtību”, ko atklās Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece un Ukrainas ārkārtējais un pilnvarotais vēstnieks Latvijā Oleksandrs Miščenko.
Diskusijā paredzēts apspriest gan Latvijas nacionālās pretošanās vēstures jautājumus, gan pašreizējos ģeopolitiskos izaicinājumus un darāmo Eiropas un globālās drošības labā. Ko apdraud Krievijas agresija? Kā savaldīt agresoru? Kā nepieļaut Ukrainā notiekošā “normalizāciju”? Ko vērts mācīties no okupēto Baltijas valstu pretošanās pieredzes Aukstā kara laikā? Vai notiekošo var uzskatīt par sākumu jaunai starptautiskai kārtībai?
Diskusijā piedalīsies Saeimas priekšsēdētājas biedre Inese Lībiņa-Egnere, bijušais Nacionālo bruņoto spēku komandieris, ģenerālleitnants (atv.), aizsardzības ministra padomnieks militārajos jautājumos Raimonds Graube, Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas Drošības un stratēģiskās pētniecības centra vadošā pētniece Ieva Bērziņa un Rīgas Stradiņa universitātes profesors, Latvijas Ārpolitikas institūta direktors Andris Sprūds. Diskusiju vadīs Valsts prezidenta ārlietu padomniece Solveiga Silkalna.