Vaira Vīķe-Freiberga

Notiks Stratēģiskās analīzes komisijas jaunākās publikācijas “Latvijas skatījums uz Eiropas Savienības nākotni” atvēršanas svētki

 

 

Valsts prezidentes Vairas Vīķes-Freibergas dibinātā Stratēģiskās analīzes komisija (SAK) š.g. 10. aprīlī Rīgas pilī plkst. 10.30 rīko jaunākās publikācijas „Latvijas skatījums uz Eiropas Savienības nākotni” atvēršanas svētkus.

 

SAK publikācijas “Latvijas skatījums uz Eiropas Savienības nākotni” prezentācija notiks dienās, kad Rīgā neformāli tiksies astoņi Eiropas valstu prezidenti. Arī Eiropas prezidentu tikšanās galvenais vadmotīvs ir Eiropas nākotne.

 

Prezentāciju atklās SAK priekšsēdētāja, publikācijas zinātniskā redaktore, LU profesore Žaneta Ozoliņa. Grāmatu prezentēs SAK Starptautiskās vides izvērtēšanas darba grupas pētnieki Ivars Indāns un Kristīne Krūma.

 

Visās dalībvalstīs ir uzsāktas debates par Eiropas Savienības turpmāko attīstību, un Latvija akadēmiskajā diskusijā sniedz savu devumu ar SAK pētniecisko projektu “Latvijas skatījums uz Eiropas Savienības nākotni”. Arī citos Eiropas pētnieciskajos institūtos - European Policy Centre (Brisele), Centre for European Policy (Londona), European University Institute (Florence), Robert Schumann Foundation (Parīze) u.c. – tiek īstenoti līdzīgi pētnieciskie projekti.

 

Publikācija ir SAKStarptautiskās vides izvērtēšanas darba grupas pētnieku kopīgi veidots rakstu krājums, kurš aptver dažādus aspektus – gan Eiropas vērtības, identitāti, Konstitūciju un migrācijas izaicinājumus, gan Lisabonas stratēģiju un Kopējo ārējo un drošības politiku. Pētījums arī iezīmē iespējamos Eiropas attīstības scenārijus un Latvijas skatījumu uz šiem jautājumiem. Pētījuma secinājumi piedāvā Latvijas redzējumu uz Eiropas Savienības nākotni gan no kopējās vērtību virzības, gan atsevišķu politiku skatījumā.

 

SAK oriģinālā pieeja Eiropas nākotnes pētniecībā tiek balstīta uz Eiropas vērtībām un Eiropas interesēm. Eiropas Savienība ir būvēta uz vērtībām, kas gadu gaitā ir attīstījušās. Vienlaikus ir radušies jauni izaicinājumi, tādējādi radot jautājumu par to, kas dominē – 25 valstu intereses vai kopējās vērtības? Pētījuma aktualitāti pastiprina atziņa, ka vērtības un intereses arī Latvijas ārpolitikai patlaban ir svarīga dilemma

 

Publikācijas “Latvijas skatījums uz Eiropas Savienības nākotni” zinātniskā redaktore ir SAK priekšsēdētāja, LU profesore Žaneta Ozoliņa. Publikācijas tapšanā ir bijis iesaistīts plašs pētnieku loks no dažādām zinātnes nozarēm – Ivars Ijabs, Kristīne Krūma, Toms Rostoks, Iveta Reinholde, Andrejs Jākobsons, Inga Ulnicāne, Elīna Egle, Ivars Indāns, Daunis Auers, Žaneta Ozoliņa, Atis Lejiņš, Gatis Pelnēns, Dzintra Bungs un Gatis Puriņš. Tāpat līdzdarbojās politikas veidotāji un eksperti no LR Ārlietu ministrijas, Latvijas Ārpolitikas institūta, Latvijas Bankas, Latvijas Universitātes un citām institūcijām. Pētījuma īstenošanā bijuši iesaistīti arī vairāki ārvalstu eksperti, tai skaitā bijušais Francijas vēstnieks Latvijā Mišels Fušē un Eiropas Komisijas pārstāvis Villems Noe.

 

Publikācijas “Latvijas skatījums uz Eiropas Savienības nākotni” prezentācija notiks š.g. 10. aprīlī plkst. 10:30, Rīgas pilī, Pils laukumā 3.

 

 

Uzziņai

 

Stratēģiskās analīzes komisija tika izveidota 2004. gada 2. aprīlī pēc Valsts prezidentes Vairas Vīķes-Freibergas iniciatīvas, parakstot kopēju rīkojumu ar Ministru prezidentu Induli Emsi. Komisijas dibināšanas mērķis ir ar starpdisciplināriem, uz nākotni vērstiem pētījumiem veidot ilglaicīgu skatījumu uz Latvijas valsts un sabiedrības attīstību mūsdienu starptautisko procesu kontekstā.

 

2006. gadā Stratēģiskās analīzes komisija, Latvijas Transatlantiskā Organizācija un Vācijas Maršala fonds (ASV) kopīgi organizēja starptautisku konferenci “NATO transformācija jaunā, globālā laikmetā” (27.-28. novembris, Rīga, Latvija), Konference noritēja NATO Rīgas galotņu sanāksmes ietvaros.

 

Komisija piedalās Latvijas stratēģisko dokumentu izstrādē. 2005. un 2006. gadā tādi ir bijuši: Nacionālais attīstības plāns, Latvijas izaugsmes modelis un Prioritārie zinātnes virzieni Latvijā.