Vaira Vīķe-Freiberga

 

Latvijas Valsts prezidentes Vairas Vīķes-Freibergas dibinātā Stratēģiskās analīzes komisija (SAK) piektdien, 16.februārī, plkst.14.00 Rīgas pilī iepazīstinās nevalstiskās organizācijas (NVO) ar zinātnisko rakstu krājumu “Latvija un attīstības sadarbība” un diskutēs par NVO nozīmi Latvijas attīstības sadarbības politikā.

 

Diskusijā “Latvija un attīstības sadarbība. NVO sektors” piedalīsies SAK Jauno zinātnieku foruma pētnieki, LR Ārlietu ministrijas pārstāvji, biedrības “Latvijas Platforma attīstības sadarbībai”(LAPAS), kas apvieno 23 dalīborganizācijas, pārstāvji, kā arī citi viesi.

 

Grāmatas prezentāciju un tai sekojošo diskusiju atklās SAK priekšsēdētāja prof. Žaneta Ozoliņa. Ar SAK Jauno zinātnieku foruma publikāciju, kas ir pirmais šāds pētījumu apkopojums par attīstības sadarbības jautājumiem Latvijā, klātesošos iepazīstinās Jauno zinātnieku foruma vadītāja un krājuma zinātniskā redaktore Gunda Ignatāne.

 

Tikšanās otrajā daļā par tematu “Demokrātiskas vērtības neskaidrā vidē: brīvības izpratnes robežu paplašināšana sabiedrībā” uzstāsies SAK Jauno zinātnieku foruma pētnieki Sandija Novicka un Ivars Indāns. Par NVO lomu attīstības sadarbības partneru ķēdē aicinātas izteikties LAPAS direktore Māra Sīmane un SAK Jauno zinātnieku foruma pētniece Aija Lulle. Diskusijas sadaļu “Latvija un attīstības sadarbība. Ko “eksportēt”?” ievadīs SAK Jauno zinātnieku foruma pētnieks Ivars Ijabs un LR Ārlietu ministrijas Attīstības sadarbības politikas departamenta direktors Andris Sekacis. Par attīstības sadarbības efektivitātes riskiem – darbības ilgtspējas, neatkarības un kultūrvides izpratnes trūkumu - runās SAK Jauno zinātnieku foruma pētniece Iveta Reinholde un LAPAS direktore Māra Sīmane. Uzrunām sekos diskusija par Latvijas attīstības sadarbības politiku un NVO esošo un potenciālo lomu tās ietvaros.

 

Krājumā “Latvija un attīstības sadarbība” Latvijas jaunie zinātnieki analizē attīstības sadarbību no dažādiem aspektiem. Tiek aprakstīta attīstības sadarbības kā palīdzības sniegšanas mehānisma vēsturiskā attīstība, svarīgāko iesaistīto spēlētāju loma politikas īstenošanā, kā arī analizētas dažādas pieejas veiksmīgai politikas mērķu sasniegšanai.

 

Attīstības sadarbība ir viens no mehānismiem, kā veicināt pasaules mazāk attīstīto valstu labklājību. Attīstības sadarbības politikas mērķis ir nodrošināt šo valstu spēju patstāvīgi turpināt sākto attīstības ceļu ilgtermiņā, sniedzot atbalstu gan valsts pārvaldes nepieciešamo reformu īstenošanā, gan pilsoniskās sabiedrības veicināšanā un citās jomās.

 

Attīstības sadarbības politika ietver dažādu vērtību kopumu – cilvēktiesību ievērošana, globālā solidaritāte un tolerance, tomēr bieži attīstības sadarbība tiek izmantota kā nacionālo interešu pārstāvēšanas instruments. Krājumā tiek diskutēts par robežu starp globālo solidaritāti un nacionālajām interesēm.

 

 

14.00 atklāšana

Ievadvārdi: Žaneta Ozoliņa, Stratēģiskās analīzes komisijas priekšsēdētāja

 

14.05-14.20 Publikācijas “Latvija un attīstības sadarbība” prezentācija

Prezentācija: Gunda Ignatāne, Stratēģiskās analīzes komisijas Jauno zinātnieku foruma vadītāja

 

14.35-14.45 Demokrātiskas vērtības neskaidrā vidē: brīvības izpratnes robežu paplašināšana sabiedrībā

Uzruna: Sandija Novicka, Jauno zinātnieku foruma pētniece

Komentāri: Ivars Indāns, Jauno zinātnieku foruma pētnieks

 

14.45.-14.55 Attīstības sadarbības partneru ķēde. Kāda loma NVO?

Uzruna: Māra Sīmane, LAPAS direktore

Komentāri: Aija Lulle, Jauno zinātnieku foruma pētniece

 

14.55-15.05 Latvija un attīstības sadarbība. Ko “eksportēt”?

Uzruna: Ivars Ijabs, Jauno zinātnieku foruma pētnieks

Komentāri: Andris Sekacis, LR Ārlietu ministrijas Attīstības sadarbības politikas departamenta direktors

 

15.05.-15.10 Attīstības sadarbības efektivitātes riski – darbības ilgtspējas, neatkarības, kultūrvides izpratnes trūkums

Uzruna: Iveta Reinholde, Jauno zinātnieku foruma pētniece

Komentāri: Māra Sīmane, LAPAS direktore

 

15.10-16.00 Diskusija

Diskusiju vada: Gunda Ignatāne, Jauno zinātnieku foruma vadītāja

 

16.00 Diskusijas noslēgums