Valdis Zatlers
Valsts prezidents: Labdien, godātie žurnālisti! Vispirms gribu izmantot izdevību savā un Ministru prezidenta vārdā pateikties visiem tiem, kas piedalījās barikāžu cīņās pirms 20 gadiem, par to varonību, ko viņi izrādīja, par to pārliecību, kas mājoja viņos. Nosvinēsim šo 20 gadu jubileju ar cieņu pret visiem tiem cilvēkiem, kuriem mēs esam pateicīgi par savas valsts neatkarības nosargāšanu.

 

Premjers ziņoja arī par tiem notikumiem, kas ir sniega un elektrības radīto postījumu frontē. Šobrīd tas skaitlis ar mājsaimniecībām, kas ir bez elektrības, ir samazinājies. Man ir patīkami dzirdēt, ka dažu dienu laikā elektrība būs visos mājokļos visā Latvijā. Esam gatavi jūsu jautājumiem.

 

Jautājums: Ņemot vērā, ka vairāki sabiedrībā un politikā zināmi cilvēki ir izteikuši vēlmi kļūt par Latvijas prezidentu tuvākajā nākotnē, kā Jūs paredzat, vai šī cīņa par prezidenta krēslu valstī varētu būt saspringta un kaut kādām intrigām bagāta, vai tomēr tas būs tāds mierīgs politisks process, kur varbūt iznākums jau ir zināms?

 

Valsts prezidents: Pirmkārt, kad es apmeklēju skolas, es parasti vidusskolniekiem jautāju, kurš no jums ir gatavs kļūt par Latvijas Valsts prezidentu, un vienmēr dažas rokas paceļas. Satversme nosaka to, ka par prezidentu var būt jebkurš Latvijas pilsonis, kas sasniedz 40 gadu vecumu. Tātad kandidātu loks ir diezgan plašs. Bet likums arī nosaka, kādā veidā un kad tiek izvirzīti kandidāti un kā viņi nonāk vēlēšanās Saeimā. Šis termiņš faktiski ir gaidāms tikai aprīlī, maijā, un tad arī tie notikumi risināsies. Līdz tam būs, kā saka, patīkama diskusija par prezidentūru Latvijas valstī.

 

Jautājums: Es varbūt papildināšu iepriekšējo uzdoto jautājumu. Bet vai tomēr valstī jau nebūtu jābūt gatavībā tam, ka Jūs var arī nepārvēlēt un nebūtu jau jādomā par dzīvesvietu, kas Jums pienākas. Ir taču palicis tikai pusgads.

 

Valsts prezidents: Dzīvesvieta mani neuztrauc, jo man darba pilnas rokas. Bet, ja tas uztrauc jūs, jūs es varu pilnvarot meklēt šo dzīvesvietu un atrast piemērotu, jo likums to paredz un arī tas notiks likumā paredzētā kārtībā.

 

Jautājums: Vai Jums nešķiet, ka Dombrovska kungs, izdodot rīkojumu un atkal atceļot KNAB reorganizāciju, neuzkāpj uz tā paša grābekļa, ar ko tas viss sākās? Jūs iepriekš esat akcentējis, ka Dombrovskim būtu jārīkojas aktīvāk. Vai šī rīcība ir pietiekami aktīva, lai risinātu nesaskaņas KNAB?

 

Valsts prezidents: Vispirms gribu uzvērt, ka premjera rīcību reglamentē noteikts likumiskais ietvars. Tā ietvarā arī Ministru prezidents rīkojas. Uzdevums ir gluži vienkāršs – novērst konfliktsituāciju KNAB un pēc iespējas ātrāk, lai KNAB varētu darboties ar pilnu jaudu tieši korupcijas apkarošanā. Bet kam es gribu pievērst uzmanību - varbūt ir jāizvērtē pats KNAB likums. Ja mēs sastopamies ar tām situācijām, kad ir jāizvēl kandidāti uz KNAB vadītāja amatu, un vienmēr šis process ir bijis ļoti sarežģīts un grūts, un, teikšu, neveikls pat. Tāpat arī ja mums ir konkrēti jānovērš šī konfliktsituācija KNAB, atkal likums neparedz tādu ātru, efektīvu mehānismu, kā to izdarīt. Es domāju, ka KNAB likums jau pietiekami ilgi ir spēkā un šis varbūt ir tas īstais brīdis, kad likumdevējam būtu jāizvērtē, kur ir vājās vietas, lai tādas situācijas turpmāk neatkārtotos.

 

Jautājums: Prezidenta kungs, kā Jūs domājat, varbūt Vilnītim jāaiziet?

 

Valsts prezidents: Šo jautājumu var izlemt tikai Saeima likumā noteiktā kārtībā vai Vilnītis pats, un citi šo jautājumu nevar izlemt.

 

Jautājums: Bet Vilnītis pats?

 

Valsts prezidents: Pajautājiet Vilnītim – tā ir viņa atbildība, tātad viņa apņemšanās pildīt šo amatu vai atzīšanās, ka viņš nespēj pildīt šo amatu.