Andris Bērziņš
Sveicot Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) ģenerālsekretāru Banu Kimūnu ar ierašanos oficiālā vizītē Latvijā, Valsts prezidents Andris Bērziņš īpaši uzsvēra to, ka šī vizīte ir vēsturiska gan tādēļ, ka tā ir pirmā ANO ģenerālsekretāra vizīte Latvijā un arī pārējās Baltijas valstīs, gan tādēļ, ka ģenerālsekretārs Latviju apmeklē svētku nedēļā, kad Latvijas valsts svin savas pastāvēšanas 95.gadu jubileju.

 

Gan divpusējā augsto amatpersonu sarunā, gan sarunā ar abu pušu delegāciju klātbūtni tika pārrunāta virkne Latvijai un pasaulei svarīgu jautājumu. Tai skaitā, sadarbības attīstība ar Austrumu Partnerības un Centrālāzijas reģiona valstīm, kur Latvija saskata labu sadarbības potenciālu. Vienlaikus puses apmainījās viedokļiem par situāciju Afganistānā un tās nākotni, kur Valsts prezidents īpaši atzīmēja arī Centrālāzijas valstu lomu  jau tagad. Andris Bērziņš arī apliecināja, ka Latvija turpinās sniegt Afganistānai atbalstu arī pēc ISAF misijas beigām, gan atbalstot Afganistānas drošības spēkus, gan civilās izglītības jomā. 

 

ANO ģenerālsekretārs Bans Kimūns augsti novērtēja Latvijā sasniegto kopš neatkarības atjaunošanas.

 

„Jūs esat viens no spožākajiem piemēriem demokrātijas vērtību iedzīvināšanā,” uzsvēra ANO ģenerālsekretārs.

 

Sarunas partneri bija vienisprātis, ka Latvija var pamatoti lepoties ar paveikto, veidojot brīvu, demokrātisku, tiesisku un taisnīgu valsti un pilnībā integrējoties Eiropas Savienībā un NATO. Ģenerālsekretārs apsveica Latvijas veiksmīgo atgriešanos uz ekonomikas izaugsmes ceļa, kas savukārt bijis pamatā Latvijas spējai izpildīt nosacījumus, lai no 2014.gada pievienotos eirozonai.

 

Ban Kimūns izteica pateicību par Latvijas ieguldījumu procesos, kuri saistīti ar ANO Tūkstošgades mērķiem un sarba plānu pēc 2015.gada.

 

Vienlaikus Valsts prezidents izteica pateicību ANO ģenerālsekretāram par ANO ieguldījumu Latvijā, īpaši pirmajos gados pēc neatkarības atjaunošanas, kad ANO atbalsts bija ļoti nozīmīgs saistībā ar sveša karaspēka izvešanu no Latvijas teritorijas. 1993.gadā toreizējais ANO ģenerālsekretārs B.Butross-Gali uz Baltijas valstīm nosūtīja savu īpašo sūtni, kura uzdevums bija veicināt Krievijas Federācijas armijas izvešanas procesu no Baltijas valstīm. Pēdējās Krievijas Federācijas armijas daļas vienības Latvijas teritoriju atstāja 1994.gada augustā.

 

Tāpat tika atzīmēts arī ANO Attīstības programmas ieguldījums latviešu valodas apmācībā. Svarīga loma Latvijas reformu ieviešanas procesā bija ANO Attīstības programmai (UNDP), kas savu darbību Latvijā sāka 1993.gadā. 1999.gadā Rīgā tika atklāts ANO nams un ANO Informācijas centrs. 1996.gadā tika uzsākta 10 gadu periodam paredzētālatviešu valodas apguves programma, kuras īstenošanāīpaši svarīgs bija UNDP atbalsts Latviešu valodas atbalsta aģentūras izveidei, attīstot un finansējot projektu, kam vēl arvien ir un arī nākotnē būs ilgstošs un stabils turpinājums valodas politikas jomā.

 

Valsts prezidents īpaši pasvītroja Latvijas interesi savu uzkrāto reformu pieredzi arī turpmāk nodot citām valstīm, kurās to uzskata par nepieciešamu. Šobrīd Latvija jau nodod savu pieredzi citām valstīm, stiprinot demokrātiju un stabilitāti globāli, kā arī finansē projektus atsevišķās valstīs, kas vērsti uz demokrātijas, labas pārvaldības un tiesiskuma stiprināšanu, kā arī cilvēktiesību veicināšanu. 2001.gadā ANO Ģenerālās Asamblejas Vispārējās debatēs Latvija paziņoja par sava statusa maiņu, kļūstot par palīdzības sniedzēju, nevis palīdzības saņēmēju. ANO ģenerālsekretārs pauda gandarījumu par Latvijas ieguldījumu globālo attīstības jautājumu risināšanā un novēlēja Latvijai kopā ar ES arī turpmāk dalīties ar savu uzkrāto reformu un attīstības pieredzi reģionos, kurus tā uzskata par prioritāriem savai sadarbībai.

 

Noslēgumā Valsts prezidents izteica pateicību ģenerālsekretāram par plānoto dalību 15.novembrī plānotajā konferencē "Latvijas valsts veidošana un atjaunošana vēsturiskā skatījumā", kas notiks Melngalvju namā.

 

Generālsekretārs, informēdams par ANO darbu klimata pārmaiņu jautājumos, savukārt uzaicināja Valsts prezidentu piedalīties ANO Klimata samitā, kas notiks 2014.gada 24.septembrī.