Vaira Vīķe-Freiberga

Vakar vakarā Parīzē Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga piedalījās UNESCO sarīkojumā, kura mērķis ir atbalstīt sievietes zinātnieces pasaulē. Prezidente tika uzaicināta šajā sarīkojumā kā goda viesis un pieteikta kā izcila Eiropas politiķe, no kuras varētu ņemt piemēru ļoti daudzi visā Eiropā novērtējot viņas kā zinātnieces panākumus, gan arī to, ka viņa ir pirmā sieviete Centrālajā un Autsrumeiropā, kas vada savu valsti.

 

Savā runā prezidente ar gandarījumu atzīmēja, ka jau sesto gadu turpinās šāda sadarbības iniciatīva starp starptautisku organizāciju (UNESCO) un privāto sektoru (l’Oréal), lai atbalstītu jaunus atklājumus zinātnē, lai stiprinātu un iedrošinātu zinātnieces visā pasaulē uz jauniem pētījumiem un atklājumiem. “Cik skumji, ka dažās pasaules daļās joprojām puse no cilvēces nevar piedalīties zinātnes darbā un atklājumos. Šodien pasaule joprojām cieš no slimībām, bada, kariem, un humānismam būs daudz darba, lai, saliedējot visus resursus, to visu ierobežotu, un šeit nepieciešams plecu pie pleca strādāt gan sievietēm, gan vīriešiem zinātniekiem, lai ar izdomu, atklājumu garu, prātu un atvērtu sirdi radītu arvien jaunu progresu zinātnes ceļā. Tā ir bagātība, kurai jākalpo cilvēces labā,” savā runā balvu pasniegšanas ceremonijā sacīja Valsts prezidente. Noslēdzot runu prezidente izteica vēlējumu un cerību, ka arvien mazināsies ierobežojumi gan zinātnē, gan dažādās profesijās, politikā un lietišķajās attiecībās starp vīriešiem un sievietēm, un visi pūliņi tiks veltīti, lai stiprinātu humānismu pasaulē.

 

Jau sesto gadu UNESCO sadarbībā ar l’Oréal piešķir balvas izcilām zinātniecēm no visas pasaules. Kopumā ir piešķirta 91 balva 45 valstu zinātniecēm. Šogad balvas saņēma :

 

Africa – Jennifer Thomson (South Africa): “For her development of transgenic plants resistant to viral infections, drought, and other risks.”

 

Asia-Pacific – Nancy Ip (China): “For her discoveries on the molecular control of growth, differentiation, and synapse formation in the nervous system.”

 

Europe – Christine Petit (France): “For her elucidation of the genetic defects in hereditary deafness and other sensory disorders.”

 

Latin America – Lucia Mendonēa Previato (Brazil): “For her achievements in the understanding, treatment and prevention of Chagas disease.”

 

North America – Philippa Marrack (USA): “For her characterization of the functions of T lymphocytes in immunity and the discovery of superantigens.”

 

Pasākumā tiek atbalstītas un izceltas arī pasaules jaunās zinātnieces, stimulējot viņas pievērsties zinātnieces karjerai.

 

Papildu informācija pieejama: http://www.loreal.com