Vaira Vīķe-Freiberga

Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga šodien Ženēvā pirms oficiālās ANO sanāksmes par informācijas sabiedrības veidošanu pasaulē piedalījās Šveices prezidenta Paskāla Kušepēna (Pascal Couchepin) un Pasaules ekonomikas foruma (PEF) dibinātāja Klausa Švāba (K.Schwab) rīkotajā augsta līmeņa apaļā galda diskusijā līdz ar citiem 40 valstu un valdību, kā arī kompāniju un sabiedriskās dzīves vadītājiem, kur pārsprieda konkrētus ieteikumus, kā veicināt atbildības uzņemšanos informācijas laikmetā. Diskusijas degpunktā bija jautājumi par interneta pārvaldi pasaulē, sabiedriskās piekļuves punktiem internetam, kā arī informācijas sabiedrībai nepieciešamo tehnoloģiju izplatību un vērtībām globālajā tīmeklī.

 

Prezidente, preses konferencē apkopojot diskusijas runāto, uzsvēra, ka mērķis ir panākt iespējas nākamajiem 5 miljardiem cilvēku rast pieslēgumu globālajam tīmeklim. Viņa uzsvēra valdību vadošo lomu šī procesa īstenošanā, konstruktīvā sadarbībā ar privāto un nevalstisko sektoru, jo “ja valdības ir kūtras šī uzdevuma tālāka virzīšana, tad sabiedrības pārstāvjiem ir jānāk pie tām ar savu iniciatīvu un pieprasījumu”. Prezidente izcēla izglītības nozīmi zināšanu sabiedrībā nākotnē, uzsverot nepieciešamību ciešai sadarbībai starp valsts un privāto sektoru.

 

V.Vīķe-Freiberga sacīja, ka ir pasaulē ne viena vien valsts, kurās faksa aparāts ir nelegāls, jo tas sniedz pieeju informācijai, kas nav vēlama totalitāram režīmam, tāpēc pasaules sabiedrībai ir jāiesaistās, piepalīdzot garantēt vispārējās cilvēktiesības un domas izteiksmes brīvību, vairojot demokrātiju pasaule.

 

Pēc prezidentes teiktā, diskusijā tika atzīmēts, ka ir nepieciešami dažādi modeļi, kā ieviest nepieciešamo infrastruktūru un tehnoloģijas dažādās sabiedrībās.