Pirmdien, 29. septembrī, Valsts prezidents Valdis Zatlers tiksies ar Eiropas ombudu Nikiforu Diamanduru (Nikiforos Diamandouros), lai pārrunātu Latvijas sabiedrības iespējas risināt sūdzības par labas pārvaldības principu neievērošanu Eiropas Savienības (ES) institūcijās. Tikšanās laikā piedalīsies arī Latvijas Tiesībsargs Romāns Apsītis, tāpēc Valsts prezidents plānojis aktualizēt arī jautājumu par Tiesībsarga gada ziņojumu Saeimā, kas, pamatojoties uz Valsts prezidenta likuma ierosinājumu, ir iekļauts Saeimas kārtības rullī - Saeima veica grozījumus Saeimas kārtības rullī, papildinot to ar 5.1 nodaļu – "Tiesībsarga ziņojumi", kas stājās spēkā šā gada 5. jūnijā.
Eiropas ombuds ir neatkarīgs un izmeklē sūdzības par ES iestāžu un struktūru pieļautām kļūdām pārvaldē, tai skaitā Eiropas Komisijas, ES Padomes, Eiropas Parlamenta. Vienīgi Eiropas Tiesa, Pirmās instances tiesa un Civildienesta tiesa, pildot to tiesu iestāžu funkcijas, neiekļaujas ombuda jurisdikcijā. Kopš 2003. gada 1. aprīļa ombuda amatu pilda Nikifors Diamandurs (Nikiforos Diamandouros), bijušais Grieķijas valsts ombuds. Pirmo Eiropas ombudu Eiropas Parlaments ievēlēja 1995. gadā. No 1998. līdz 2003. gadam bijis pirmais Grieķijas nacionālais ombuds, kopš 1993. gada Atēnu universitātes Politisko zinātņu un Sabiedriskās administrācijas departamenta Salīdzinošās politikas pasniedzējs, no 1995. līdz 1998. gadam ieņēmis Grieķu nacionālā sociālo pētījumu centra direktora un priekšsēdētāja amatu.
Ņemot vērā to, ka ombuda autoritāte visā pasaulē ir balstīta šīs institūcijas spējā rīkoties drosmīgi, patstāvīgi un aktīvi, Valsts prezidents uzskata, ka Tiesībsargam ir jābūt pienācīgi uzklausītam un arī sadzirdētam. Līdz ar to šā gada 25. februārī Valsts prezidents iesniedza Saeimā savu likumdošanas iniciatīvu un ierosināja izvērtēt nepieciešamību veikt grozījumus Saeimas kārtības rullī, paredzot Tiesībsargam tiesības uzstāties ar gada ziņojumu parlamenta plenārsēdē. Priekšlikums tika atbalstīts šā gada 15.maijā, Saeimas kārības rulli papildinot ar 5.1 nodaļu – „Tiesībsarga ziņojumi”, un tas stājies spēkā šā gada 5. jūnijā.
Valsts prezidents norāda, ka „Tiesībsarga tiesības sniegt ikgadējo ziņojumu klātienē Saeimas sēdē noteikti būtu veids, kā aktualizēt cilvēktiesību un labas pārvaldības jautājumus augstākajā līmenī. Tiesībsarga gada ziņojums parlamentam plenārsēdē un visu deputātu un mediju klātbūtne piešķirtu tam lielāku nozīmi un, iespējams, veicinātu deputātu aktīvāku nostāju jautājumā par valdības atbildību Saeimas priekšā”.