Vaira Vīķe-Freiberga

Stratēģiskās analīzes komisija sadarbībā ar LU Sociālo zinātņu fakultāti š.g.11.-14.novembrī Rīgā rīko starptautisku zinātnisku konferenci “Negotiating futures - states, societies and the world” (“Valstis, sabiedrības un pasaule nākotnes attīstības ietvarā”). Konferencē dalību pieteikuši ap 130 pētnieku no Latvijas, Francijas, Lielbritānijas, Vācijas, Austrijas, Kanādas, ASV, Norvēģijas, Zviedrijas, Somijas, Krievijas, Itālijas, Ukrainas, Azerbaidžānas, Turcijas, Lietuvas, Igaunijas, Rumānijas, Čehijas, Polijas u.c. Pirmo reizi starptautiskā konferencē vienkopus piedalīsies arī Latvijas sociālo zinātņu pētnieki.

 

Pēc Valsts prezidentes runas konferences atklāšanā priekšlasījumu “ES un mūsu kopīgā eiropiešu nākotne” (The European Union and Our Common Future as Europeans) teiks pasaulē plaši pazīstamais politikas zinātnes profesors Žans Blondēls (Prof. Jean Blondel, Professorial Fellow, European University Institute Florence, Italy).

 

Stratēģiskās analīzes komisijas zinātnieki konferences laikā nāks klajā ar pētījumu “Latvijas demokrātijas audits”. Pētījuma mērķis – novērtēt demokratizācijas pašreizējo situāciju Latvijā un demokratizācijas procesu dinamiku, novērtēt tās ietekmi uz Latvijas sabiedrībā notiekošiem procesiem.

 

Pētījuma pamatkomponentes – garantēts indivīda tiesību kopums; sabiedrības pārvaldes institūcijas, kas pārstāv sabiedrības vairākuma gribu un ir atbildīgas tās priekšā; brīvas un godīgas vēlēšanas; demokrātiska pilsoniska sabiedrība, kas iekļauj dažāda veida brīvprātīgas indivīdu asociācijas, brīvus un daudzveidīgus plašsaziņas līdzekļus, konsultatīvo procesu daudzveidību.

 

Izvēloties pētījuma metodoloģiju, autori cenšas norobežoties no šauras, “minimālistiskās” demokrātijas izpratnes, kas akcentē vienīgi demokrātijas formālos kritērijus. Par pamatu tiek izmantota Starptautiskā demokrātijas un vēlēšanu atbalsta institūta (IDEA) vairākās pasaules valstīs aprobētā pieeja, kas iekļauj demokrātijas kritērijos plašu jautājumu loku, sākot no likuma varas un brīvām un godīgām vēlēšanām un beidzot ar indivīdu sociālajām un ekonomiskajām tiesībām, cīņu pret korupciju un demokrātijas starptautisko dimensiju.

 

“Mūsu jaunajai demokrātijai šobrīd nāktu par labu zināma izvērtēšana, sava veida demokrātijas audits, kas būtu labs atskaites punkts turpmākas attīstības ceļam, “ pēc SAK dibināšanas sacīja V.Vīķe-Freiberga.

 

Mazās valstis – globalizācijas upuri vai ieguvēji? Par šo tematu, kā arī Eiropas integrācijas procesu ietekmi uz Latvijas sociālo un politisko jomu, diskutēs Stratēģiskās analīzes komisijas Jauniešu forums un LU Sociālo zinātņu fakultātes doktorandi.

 

Ievērībai!

Konferences programmu pievienojam atsevišķā dokumentā