Andris Bērziņš
Pirmdien, 29.aprīlī, plkst. 9:30 Latvijas Kara muzejā notiks starptautiskā konference „Totalitārismi 20.gadsimtā. Latvijas un Polijas pieredze”, kuru rīko Valsts prezidenta paspārnē esošā Vēsturnieku komisija sadarbībā ar Polijas vēstniecību un Polijas Zinātņu akadēmijas Vēstures institūtu.

 

Konferencē piedalīsies Latvijas un Polijas vēsturnieki. Tās galvenais mērķis ir atspoguļot Latvijas un Polijas pieredzi divu 20.gadsimta totalitārismu – Vācijas un Padomju Savienības – uztverē.

 

Vēsturnieku komisija norāda, ka gan Latvijā, gan Polijā jautājums no ārējā un iekšējā aspekta bija aktuāls gan periodā starp abiem pasaules kariem, kad attiecības ar Vāciju un PSRS veidoja vienu no ārējo attiecību stūrakmeņiem, gan pasaules kara un pēckara perioda laikā, kad abas bija totalitāro lielvaru okupētas vai Polijas gadījumā atradās Padomju Savienības satelītvalsts statusā.

 

Latvijas un Polijas vēsturiskajā pieredzē atrodamas kopīgas un atšķirīgas iezīmes, kuras salīdzinot iespējams rast apstiprinājumu vai noliegumu pastāvošajiem vēstures stereotipiem, kā arī būtiski papildināt priekšstatus par Latvijas un citu valstu vēsturi. Tādēļ konferences ietvaros paredzēts izvērtēt un salīdzināt abu pušu vēsturnieku galvenos priekšstatus par aplūkojamajā kontekstā būtiskākajiem savu valstu vēstures posmiem un procesiem – attiecībām ar Vāciju un PSRS starpkaru periodā, stāvokli Otrā pasaules kara laikā un neatkarības iznīcināšanas apstākļus, iekšējo un ārējo situāciju pēc Otrā pasaules kara.

 

Nākotnē iecerēts turpināt abu pušu vēsturnieku diskusiju Varšavā, kur pēc diviem gadiem tiks organizēta līdzīga konference.

 

Latvijas Vēsturnieku komisija tika dibināta 1998.gadā, un tajā darbojas profesionāli Latvijas vēsturnieki no dažādām institūcijām, kā arī piesaistīti vairāki ārzemju locekļi. Komisijas aktuālākais jautājums patlaban ir nacisma un padomju režīma politikas detalizēta izpēte, holokausta izvērtēšana, kā arī Latvijas attīstības problēmas Padomju Savienības sastāvā.

 

Konferences darba kārtība