Andris Bērziņš
NATO samita Čikāgā atklāšanas pirmajā sesijā, 20.maijā, uzrunājot NATO dalībvalstu pārstāvjus Valsts prezidents Andris Bērziņš uzsvēra: „Latvijas ir pieņēmusi lēmumu kā sniegt savu atbalstu Afganistānas attīstībai arī pēc tam, kad militārās operācijas NATO puses vairs nenotiks.

 

Mēs esam bijuši pastāvīgi sabiedroto spēku misijas dalībnieki un atbalstītāji Afganistānā.  Šajā kontekstā Ziemeļu distribūcijas tīkls ir īpaši nozīmīgs projekts ar nākotnes ilgtermiņa perspektīvu un atbalsta iespējām reģionālajai ekonomikai. Atzīstot  šādu pieeju, Latvijas arī turpmāk atbalstīs kravu  distribūcijas tīkla attīstību ar mērķi nākotnē to piedāvāt arī komerciāliem projektiem.”

 

Sniedzot intervijas žurnālistiem pēc pirmās NATO valstu un valdību vadītāju augsta līmeņa darba sesijas atklāšanas, Valsts prezidents atzina, ka absolūtais vairākums NATO dalībvalstu vadītāju savās uzrunās pozitīvi novērtējuši Latvijas un visu Baltijas valstu paveikto gudrās aizsardzības pieejas  atbalstīšanā un kā vienu no labākajiem šī projekta īstenošanas piemēriem atzinušas Baltijas valstu gaisa patrulēšanas misiju. Analizējot diskusijas NATO samitā, Valsts prezidents atzina, ka vairākums runātāju uzsvēruši, ka aizsardzības budžeta jautājumi būtu jārisina nekavējoties, tomēr ir būtiski apzināties, ka šobrīd ekonomiskās problēmas ir skārušas vairākumu no dalībvalstīm un tie ir jauni izaicinājumi arī visai aliansei. Šai kontekstā Andris Bērziņš atzina, ka jautājums par kopējo drošību un individuālo atbildību ir savstarpēji saistīts un tā risināšanas veids ir ikvienas NATO dalībvalsts atbildības lokā.

 

Runājot par Ziemeļu distribūcijas tīkla attīstību, Andris Bērziņš vairākkārt atzina, ka tam ir jākļūst par veiksmīgu projektu, kam jānodrošina sabiedroto spēku, Krievijas, Centrālāzijas un Afganistānas iesaiste. Vienlaikus samitā secināts, ka NATO budžeta pārdomāta un saskaņota plānošana, valstu savstarpējā sadarbība un budžeta resursu saprātīga izmantošana NATO alianses ietvaros varēs sasniegt nepieciešamo mērķi – pārdomātu un efektīvu drošības politikas realizēšanu ekonomiskās krīzes laikā, kad taupības pasākumiem un izdevumu samazināšanai ir nozīmīga loma valstu ekonomikas atveseļošanā.