Vaira Vīķe-Freiberga

Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga šodien saņēma akreditācijas vēstuli no Mongolijas vēstnieka Latvijā Tugalhu Basansurena (Tugalkhuu Baasansuren).

 

Uzrunā Mongolijas vēstniekam prezidente ar gandarījumu sacīja, ka Mongolija bija pirmā valsts Āzijas kontinentā, kas atzina Latvijas atgūto neatkarību pagājušā gadu simteņa beigās. Viņa norādīja, ka starp abām valstīm ir labi priekšnoteikumi, lai līdz šim ne pārāk aktīvajās attiecībās rastu plašāku piepildījumu.

 

Pēc V.Vīķes-Freibergas sacītā, šodiena iezīmējās ar straujām pārmaiņām abās valstīs, un Latvija atzinīgi vērtē Mongolijas valdības darbu, veidojot modernu pilsonisku sabiedrību, kas balstītos uz tiesiskumu, cieņu pret cilvēktiesībām un brīvības ideāliem.

 

Tika uzsvērts, ka līdz ar parakstīto Protokolu par Latvijas pievienošanos Ziemeļatlantijas Aliansei un Līgumu par iestāšanos ES, ir apliecinātas turpmākaš ciešās saites ar Eiropas procesiem un spēja tajos līdzdarboties. Prezidente sacīja, ka Latvijas pilntiesīga dalība ES pavērs arī plašākas sadarbības iespējas ar citiem pasaules reģioniem un valstīm, tajā skaitā Mongoliju.

 

Vēstnieks uzaicināja prezidenti vizītē apmeklēt Mongoliju. Savukārt prezidente ielūdza Mongolijas prezidentu apmeklēt Latviju š.g. jūlija sākumā.

 

Vēstnieks informēja prezidenti par to, ka šorīt iesniedzis Latvijas Ārlietu ministrijā trīs līgumprojektus – par savstarpējo ieguldījumu aizsardzību un atbalstu, par izvairīšanos ar dubulto nodokļu aplikšanu un par sadarbību kultūras, izglītības un zinātnes jomā.

 

Mongolijas vēstnieks arī informēja prezidenti par starptautisku konferenci, kas veltīta valstīm, kas nostājušās uz demokrātijas ceļa. Konferenci rīko Mongolija valdība sadarbībā ar ANO š.g. jūnijā un uz to ielūgta arī Latvijas delegācija. Prezidente izteica cerību, ka šī konference būs nozīmīga gan pašai Mongolijai, gan visa reģiona attīstībai.

 

 

LR Valsts prezidentes uzruna Mongolijas vēstnieka Latvijā V. E. Tugalkhuu Baasansuren akreditācijas raksta iesniegšanā 2003. gada 22. aprīlī

 

 

Jūsu Ekselence,

 

Ar patiesu prieku sveicu Jūs kā Mongolijas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieku Latvijas Republikā!

 

Ar gandarījumu vēlos atzīmēt, ka Mongolija bija pirmā valsts Āzijas kontinentā, kas atzina Latvijas atgūto neatkarību. Mūsu valstu divpusējie kontakti pagaidām nav bijuši pārāk aktīvi, tomēr pastāv labi priekšnoteikumus, lai stiprinātu un attīstītu Latvijas un Mongolijas divpusējo sadarbību dažādās abām valstīm nozīmīgās jomās. Latvija augstu vērtē Mongolijas ieinteresētību par sadarbības paplašināšanu.

 

Lai arī mūsu valstis šķir liels attālums, mūsu tautu likteņos pagājušajā gadsimtā atrodamas daudzas kopīgas iezīmes. Īpaši tas sakāms par notikumiem pēdējās desmitgades laikā, kas iezīmējas ar nozīmīgām pārmaiņām abu valstu sabiedrības dzīvē. Latvija atzinīgi vērtē Mongolijas valdības darbu veidojot modernu pilsonisku sabiedrību, kas balstītos uz tiesiskumu, cieņu pret cilvēktiesībām un brīvības ideāliem. Cilvēces attīstībā gadu ritumā vērojami gan cēlumi, gan kritumi. Domāju, ka droši varu apgalvot, ka gan Mongolijas, gan Latvijas tautu ceļš pašlaik ved kalnup.

 

Ekselence!

 

Jūsu darbs vēstnieka amatā Latvijā sākas ar jaunu un nozīmīgu periodu mūsu valsts vēsturē. Marta beigās parakstītais Protokols par Latvijas pievienošanos Ziemeļatlantijas Aliansei, kā arī nupat Grieķijā parakstītais Līgums par iestāšanos ES veido drošu pamatu tās tālākai attīstībai. Latvijas valsts vēsture ir cieši saistīta ar Eiropas vēsturisko gaitu, tādējādi apliecinot mūsu valsts saites ar Eiropas procesiem un pamatvērtībām. Esmu pārliecināta par Latvijas spējām līdzdarboties procesos, kurus uzskatām par prioritāriem – Eiropas drošība un noturīga attīstība. Vienlaicīgi apzināmies, ka dalība ES pavērs Latvijai arī daudz plašākas iespējas aktīvāk iesaistīties pasaules procesu norisē, paplašinās Latvijas sadarbības iespējas ar tai attālu reģionu valstīm.

 

Jūsu Ekselence!

 

Latvija vienmēr ir bijusi atvērta draugiem un sadarbībai. Esmu pārliecināta, ka Jūsu iecelšana par Mongolijas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieku Latvijā dos nozīmīgu impulsu abu valstu un tautu sadarbībai kvalitatīvi jaunā pakāpē.

 

Novēlu Jums panākumus un veiksmi, pildot ārkārtējā un pilnvarotā vēstnieka Latvijā pienākumus!