Valdis Zatlers
Ceturtdien, 4. novembrī, Valsts prezidenta dzīvesbiedre Lilita Zatlere piedalās Turcijas galvaspilsētā Ankarā notiekošajā starptautiskajā kongresā par kultūras mantojumu un mūziku (International Congress on Cultural Heritage and Music).

 

Savas uzrunas laikā kongresa dalībniekiem Lilita Zatleres kundze atzina, ka „katrai valstij un katrai tautai ir savs unikālais kultūras mantojums, ko viena paaudze nodod nākamajai ar kopīgi dziedātām dziesmām, koptām tradīcijām, stāstītām pasakām, mīklām un dejotām dejām. Folklora ir kultūras saite, kas savieno pagātni, tagadni un nākotni”.

 

Attiecībā uz Latvijas pieredzi viņa uzsvēra kultūras mantojumu, kāds izaudzis no stiprajām Baltijas folkloras saknēm: „Visas trīs Baltijas valstis – Latvija, Igaunija un Lietuva – ne vien ir saglabājušas tautas tradīcijas, bet tās nedaudz vairāk kā viena gadsimta laikā ir izaugušas līdz ļoti spēcīgam valstiskam kultūras fenomenam – dziesmu un deju svētku kustībai.” Lilita Zatleres kundze ar lepnumu stāstīja, ka Latvijas Dziesmu un deju svētki ir „unikāli Eiropas un pasaules līmenī, mūzikas un kultūras mantojuma ziņā tie līdzinās Olimpiskajām spēlēm”.

 

Runājot par tradicionālās kultūras dzīvotspēju un transformāciju mūsdienās, Latvijas Valsts prezidenta dzīvesbiedre sacīja: „Šķiet gluži dabiski, ka bērni jau no agra vecuma mācās dziedāt un spēlēt instrumentus. Viņi piedalās koros, pūtēju orķestros un orķestros, apgūst solfedžo, mūzikas teoriju un mūzikas literatūru. Šis ir tik ļoti dabisks process Latvijā, ka, bērniem pieaugot, kļūst redzams liels skaits ļoti talantīgu jauniešu. Tie, kuri neizvēlas mūziku kā profesiju, tomēr turpina piedalīties koros vai orķestros, jo tā ir būtiska Latvijas ikdienas sastāvdaļa, kas saistāma arī ar dziesmu un deju kustību mūsu valstī.”

 

Divu dienu kongresu, kas notiek Ankaras Bilkenta (Bilkent) Universitātē, vada Turcijas prezidenta dzīvesbiedre Hairūnnisa Gūla (Hayrünnisa Gül). Tajā pēc Gūlas kundzes īpaša ielūguma līdz ar Lilitu Zatleres kundzi piedalās arī Azerbaidžānas prezidenta dzīvesbiedre Mehribana Alijeva (Mehriban Aliyeva), Bijušās Dienvidslāvijas Republikas Maķedonijas prezidenta dzīvesbiedre Maja Ivanova (Maja Ivanova) un Slovēnijas prezidenta dzīvesbiedre Barbara Mikliča Turka (Barbara Miklič Türk).

 

Katru aicināto valsti kongresā pārstāv arī profesionāli mūziķi un muzikologi. Latviju kongresā pārstāv arī Latvijas Universitātes asociētais profesors etnomuzikoloģijā, komponists un mūziķis Valdis Muktupāvels, kurš uzstāšanās laikā kongresa dalībniekus iepazīstina ar latviešu folkloru un tradicionālajiem mūzikas instrumentiem.

 

Kongress šādā mērogā notiek pirmo reizi, un tā mērķis ir ilgtermiņa sadarbības dibināšana kultūras un mūzikas jomā. Bilkenta Universitāte, kas ierindota 200 pasaules labāko universitāšu vidū, ir pazīstama ar augsta līmeņa klasiskās mūzikas izglītības programmām, tādējādi interese par apmaiņas un pieredzes papildināšanas iespējām  varētu būt mūzikas studentu vidū gan Turcijā, gan Latvijā.