Godātais Kučinska kungs,
Cienījamie klātesošie!
Man ir patiess gods un prieks atklāt pirmo izstādi par reģionālo attīstību Latvijā.
Es apsveicu visus ministriju un pašvaldību pārstāvjus, visas organizācijas, kas saistītas ar reģionu attīstību, reģionu uzņēmumus, augstskolas un citus – šīs izstādes organizatorus, atbalstītājus un dalībniekus, kas piedalījušies šī vērienīgā pasākuma īstenošanā.
Atzinīgi novērtējama Kurzemes, Zemgales, Vidzemes, Latgales un Rīgas uzņēmīgāko cilvēku iniciatīva un aktivitāte, šodien sapulcējoties Rīgā, Ķīpsalā, lai parādītu mūsu valsts reģionos sasniegto, reģionu konkurētspēju, nākotnes attīstības perspektīvas, un arī izaugsmes iespējas Latvijā.
Mūsu konkurētspēja un turpmākā attīstība cieši saistīta ar mūsu noteiktajām stratēģiskajām attīstības prioritātēm, ko paredz valstī izstrādātie plānošanas dokumenti atbilstoši Latvijas resursiem un priekšrocībām iepretim citiem Eiropas un pasaules reģioniem.
Apsveicami, ka pirmoreiz kopš neatkarības atjaunošanas atzīts, ka Latvijas izaugsmes galvenais virzītājspēks ir cilvēks - viņa zināšanas, gudrība, prasmes un vēlme tās kopt un aktīvi izmantot, un tāpēc es priecājos redzēt šeit Izglītības ministri.
Latvijai tāpat kā daudzām citām valstīm Eiropā tikpat kā nav derīgo izrakteņu, tādēļ nav iedomājams, ka nākotnē Latvija varētu eksportēt kādu vitāli svarīgu preci vai starptautiskajā tirgū izcelties ar kvantitāti. Latvijas lielākā bagātība un potenciāls ir mūsu izglītotie, kvalificētie, radošie un čaklie cilvēki. Tieši šis faktors savienojumā ar apzinātu valsts politiku jāizmanto, lai panāktu būtiskus sasniegumus Latvijas tautsaimniecības attīstībā. To, ka mēs to spējam izdarīt pierāda mūsu tautsaimniecības izaugsme, kas nu jau vairākus gadus ir viena no visstraujākajām Eiropā un visā pasaulē.
Atzīstami, ka Nacionālais attīstības plāns nākamajiem septiņiem gadiem par stratēģisku mērķi izvirza izglītību un zināšanas, kas nepieciešamas tautsaimniecības izaugsmei, pārejai uz augsto tehnoloģiju attīstību, kā arī preču un pakalpojumu ar augstu pievienoto vērtību ražošanai.
Tajā pat laikā nedrīkstam aizmirst, cik būtiska ir infrastruktūras attīstība un nodrošināšana, it īpaši Latvijas rajonos, lai mūsu iedzīvotāji viegli varētu pārvietoties un piekļūt visattālākajām Latvijas vietām, atrast darbu atbilstoši iegūtajai kvalifikācijai, par to saņemot pienācīgu atalgojumu, iegūt visu līmeņu, tai skaitā tautsaimniecības vajadzībām atbilstošu profesionālo izglītību, apmierināt dažādas sociālās vajadzības, kā arī baudīt tās priekšrocības, ko dod elektrība, tālrunis, internets un citas lietas, kas Latvijas lielajās pilsētās ir kļuvušas par ikdienas neatņemamu sastāvdaļu un strauji turpina attīstīties.
Jāatzīst, ka tieši nākamie septiņi gadi un ES piešķirtais finansējums būs noteicošie, lai panāktu kvalitatīvu lēcienu izglītībā, zinātnē un ražošanas struktūrā, lai veidotos stabils intelektuālais un materiālais pamats cilvēku dzīves kvalitātes pakāpeniskam pieaugumam Latvijā. Tas savukārt palīdzēs risināt šobrīd aktuālas problēmas, piemēram, tādas, kas saistītas ar Latvijas darbaspēka aizplūšanu uz ārzemēm lielāku iespēju un labākas dzīves meklējumos.
Mums jāapzinās, ka šobrīd mums ir dota vienreizēja iespēja, kas jāprot pilnvērtīgi izmantot. Tagad, kad mūsu stratēģiskie attīstības mērķi būs noteikti, jāpanāk, lai visas valstī izstrādātās stratēģijas un attīstības plānošanas dokumenti darbotos mijiedarbībā un tiktu īstenoti, nodrošinot tam nepieciešamo finansējumu, jo mēs zinām, ka bez finansējuma neko nevarēs panākt.
Es novēlu vislabākās sekmes gan izstādes, gan šajās dienās paralēli notiekošo konferenču dalībniekiem un organizatoriem.
Es ceru, ka šis pasākums kļūs par labu un vajadzīgu tradīciju nākotnē.
Priecājos Jūs visus šeit redzēt.