Atbildot uz Latvijas Valsts prezidentes V.Vīķes-Freibergas ielūgumu, 2006. gada 17.- 18. jūlijā Kazahstānas Republikas prezidents Nursultans Nazarbajevs uzturējās Latvijas Republikā valsts vizītē.
Tikšanās laikā abu valstu prezidenti pārrunāja aktuālos divpusējo attiecību un starptautiskos jautājumus, kā arī apliecināja abpusēju vēlmi stiprināt Latvijas un Kazahstānas attiecības, mieru un stabilitāti reģionālā un pasaules mērogā.
Latvijas un Kazahstānas valstu vadītāji vienojās pielikt visas pūles savstarpēji izdevīgas ekonomiskās sadarbības un tirdzniecības turpmākā attīstīšanā. Kā perspektīvas turpmākās sadarbības jomas tika minētas transports un tranzīts, lauksaimniecība, rūpniecība, kā arī vairāku infrastruktūras projektu īstenošana.
Pārrunu laikā tika norādīts uz Latvijas transporta infrastruktūras attīstības augsto līmeni. Šajā sakarā valstu vadītāji atzīmēja, ka Latvijas transporta-tranzīta potenciāla izmantošana iekļaujas koncepcijā par austrumu-rietumu tranzīta koridoru.
Šajā kontekstā abu valstu vadītāji pauda cerību, ka pirmais liela mēroga Latvijas-Kazahstānas kopuzņēmums graudu pārkraušanai Ventspils brīvostā kļūs par piemēru tālākai sadarbības paplašināšanai starp abu valstu uzņēmēju aprindām.
Ņemot vērā Kazahstānas daudzvektoru enerģētikas stratēģiju, puses atzīmēja Latvijas naftas tranzīta koridora konkurētspēju un perspektīvas ilgtermiņa izmantošanai Kazahstānas naftas transportēšanai uz pasaules tirgiem.
Abu valstu vadītāji atzīmēja nozīmi, kāda ir savstarpējo kontaktu attīstīšanai starp mazajiem un vidējiem uzņēmumiem, tūrismā, kultūrā, izglītībā un zinātnē, veselības aizsardzībā un sportā.
Sarunu laikā liela uzmanība tika pievērsta iespējām aktivizēt politisko dialogu starp Latvijas Republiku un Kazahstānas Republiku, starpvaldību un starpparlamentu sadarbību, kā arī konsultācijas abām pusēm svarīgos divpusējo attiecību un starptautiskajos jautājumos.
Tika uzsvērta Latvijas un Kazahstānas Starpvaldību komisijas svarīgā loma ekonomikas un zinātniski-tehniskās sadarbības jomās, lai operatīvi risinātu aktuālos ekonomiskās sadarbības jautājumus.
Valstu vadītāji norādīja, ka Kazahstānas un Latvijas nostājas ir līdzīgas svarīgākajos reģionālajos un starptautiskajos jautājumos. ANO reformu jautājumā puses uzskata, ka jākoncentrējas uz organizācijas centrālās lomas nostiprināšanu starptautiskajās lietās, tās efektivitātes paaugstināšanu un potenciāla izmantošanu, apzinoties jaunos draudus un izaicinājumus pastāvošajai pasaules kārtībai. ANO pārvaldes reformām jābalstās uz vienprātības principu un pilnībā jāatspoguļo organizācijas dalībvalstu kolektīvās intereses.
Kazahstānas puse ierosināja Latvijas pusei atbalstīt Kazahstānas Republikas iniciatīvu kļūt par EDSO priekšsēdētājvalsti 2009.gadā, atzīmējot, ka tās prezidentūra tiks balstīta uz sekojošiem principiem - reģionālās drošības nostiprināšana, civilizāciju dialoga un tolerances attīstīšana, Eirāzijas komponentes pastiprināšana EDSO darbā. Latvijas puse izteica atbalstu Kazahstānas kandidatūrai EDSO priekšēdētāja amatam, atzīmējot, ka priekšsēdētāja funkcijas uzliek īpašu atbildību ievērot EDSO standartus un principus.
Nosodot terorisma aktus, kas apdraud mieru un drošību, puses izteica atbalstu starptautiskās sabiedrības pūlēm cīņā ar starptautisko terorismu visās tā formās un izpausmēs, kā arī apliecināja gatavību pastiprināt savu sadarbību šajā jomā.
Šajā kontekstā Latvija augstu novērtēja Kazahstānas Republikas ieguldījumu kodolatbruņošanās un kodolieroču neizplatīšanas procesā, starptautiskās un reģionālās drošības un stabilitātes stiprināšanā, ko veicina Kazahstānas iniciatīva sasaukt Sanāksmi par savstarpēju sadarbību un uzticības veicināšanu Āzijā.
Puses pasvītroja, ka ir nepieciešams attīstīt sadarbību Eiroatlantiskās partnerības padomes un Partnerattiecības mieram ietvarā, lai veicinātu drošības un stabilitātes uzturēšanu pasaulē. Latvija izteica atbalstu Kazahstānas un NATO sadarbībai Individuālās partnerības rīcības plāna ietvaros.
Kazahstānas puse apsveica Latvijas aktīvu iesaistīšanos Eiropas kaimiņu politikas īstenošanā Eiropas Savienības Kopējās ārējās un drošības politikas ietvaros. Šajā sakarā puses vienojās par aktīvāku kopdarbību jautājumos, kas skar Kazahstānas un Eiropas Savienības sadarbību politikas un ekonomikas jautājumos.
Puses atzīmēja, ka Kazahstānas iestāšanās Pasaules tirdzniecības organizācijā (PTO) veicinās Kazahstānas pilnīgu integrāciju pasaules ekonomikā un padziļinās tirdznieciski-ekonomiskās saites starp abām valstīm. Šajā sakarā Latvijas puse izteica gatavību sniegt vispusīgu atbalstu Kazahstānai iestāšanās PTO jautājumos.
Puses pauda viedokli, ka Kazahstānas prezidenta valsts vizīte Latvijā būs jauns impulss divpusējās sadarbības tālākai attīstīšanai dažādās jomās. Divpusējās sadarbības aktivizēšanās kalpos arī miera un stabilitātes stiprināšanai reģionālā un globālā mērogā.
Parakstīts Rīgā 2006. gada 18. jūlijā, divos eksemplāros, katrs latviešu un kazahu valodās.
LATVIJAS VALSTS PREZIDENTE V.VĪĶE – FREIBERGA |
KAZAHSTĀNAS REPUBLIKAS PREZIDENTS N. NAZARBAJEVS |
---|