Vaira Vīķe-Freiberga

Godātie viesi!

Dāmas un kungi!

 

Vispirms es gribētu sirsnīgi sveikt šā gada Baltic IT&T Forum viesus un dalībniekus, kā arī izteikt savu pateicību tā organizētājiem par viņu iniciatīvu un pūlēm. Šis forums ir īpaši piemērots notikums, ņemot vērā milzīgās tehnoloģiskās pārmaiņas, kas pašlaik norit pasaulē.

 

Pērngad Feirā Eiropas Savienības valstu galvas nāca klajā ar diviem nozīmīgiem paziņojumiem. Pirmkārt, viņi apliecināja savu apņemšanos pārvērst Eiropas tautsaimniecību par viskonkurentspējīgāko un dinamiskāko pasaulē. Otrkārt, viņi uzstādīja mērķi vistuvākajā laikā pārvērst Eiropu par informācijas sabiedrību, jeb īsumā sakot, izveidot vienu eEiropu.

 

Mēs, Baltijas valstīs, pilnīgi atbalstām šos vērienīgos mērķus. Vēl vairāk, mēs vēlamies kļūt par Eiropas visdinamiskāko reģionu. Mēs vēlamies kļūt par Eiropas galveno informācijas tehnoloģijas reģionu un izveidot vienu eBaltiju, kā skaidri norādīts šajā Baltic IT&T 2001 Forum programmā.

 

Tas nozīmē, ka mums ir jāpārveido mūsu lauksaimnieciskās un rūpnieciskās sabiedrības par pasaules tīkla sabiedrībām. Tas arī nozīmē, ka ICT ir jākļūst par prioritāru stratēģiju mūsu valsts attīstībā. Mums ir bijuši tikai desmit gadu, lai no jauna uzceltu savu tautsaimniecību no nulles. Mūsu izaicinājums ir atgūt zaudēto laiku pēc piecdesmit gadu ilgās okupācijas un pilnībā izmantot jaunās, topošās globālās iespējas.

 

Ar inteliģentu plānošanu un mērķtiecīgām pūlēm mums ir visas iespējas izveidot savu eBaltiju. Mūsu mērķis ir kļūt par informācijas preču un pakalpojumu eksportētājvalstīm ar augstu pievienoto vērtību un daudzsološām izredzēm mūsu iedzīvotāju labklājībai. Bet, lai tas notiktu, mūsu politikai un stratēģijai ir jāveicina:

- pirmkārt, plašāku pieeju IT pakalpojumiem;

- otrkārt, līdzekļu ieguldīšanu IT zināšanās; un

- treškārt, e-tautsaimniecības attīstību.

 

1) Plašāka pieeja IT pakalpojumiem

Katram mūsu valsts iedzīvotājam ir jāiegūst viegla pieeja Interneta pakalpojumiem. Tas nozīmē, ka mums vēl ir jāpilnveido mūsu esošā ICT infrastruktūra un likumdošana. Mums būtu jāsamazina likmes par pieeju Internetam. Mums būtu jārada nodokļu un kredīta atlaides, lai personīgie datori būtu vieglāk iegūstami. Un mums būtu jāpalielina Interneta pieejas punktu skaitu mūsu skolās, bibliotēkās, pašvaldību iestādēs un Interneta kioskos.

 

2) Līdzekļu ieguldīšana IT zināšanās

Katram vajadzētu dot iespēju kļūt par ‘‘digitālu lasītpratēju’’. Nevienam nevajadzētu tikt izslēgtam no informācijas sabiedrības tādēļ, ka viņam vai viņai trūkst izglītības vai pieejas datoriem un Internetam. Lielāks uzsvars jāliek uz profesionālo augstāko izglītību IT speciālistiem, ņemot vērā pasaules mēroga IT zināšanu deficītu.

 

2) E-tautsaimniecības attīstība

Ar likumdošanas un finansiāliem mudinājumiem ir jāveicina plašāku elektronisko pakalpojumu izmantošanu dažādos valsts pārvaldes līmeņos, kā arī e-komercijas izaugsmi privātajā sektorā.

 

Mūsu valdībām būs jāizrāda lielas vadīšanas spējas un apņēmība, lai īstenotu sapni par eBaltiju. Katrai Baltijas valstij atsevišķi ir maza loma uz starptautiskās skatuves, bet kopīgi ieguldot savas pūles tādos pasākumos, kā šis forums, mums noteikti būs panākumi. Mums veiksies vēl labāk, ja viss Baltijas reģions saskaņoti sadarbosies, lai kļūtu par nozīmīgu dalībnieku jaunajā pasaules tautsaimniecībā.