Ekselences!
Dāmas un kungi!
Man ir ļoti liels prieks un gods Jūs visus uzņemt pie sevis Rīgas Pilī. Šis brīnišķīgais notikums man arī dod iespēju runāt par Latvijas galvenajiem mērķiem un nākotnes iecerēm. Bet, ņemot vērā, ka šis gads iezīmē jauna gadsimteņa un jaunas tūkstošgades sākumu, es gribētu iesākt šo uzrunu, novēlot katram no Jums vislielāko veiksmi, pildot Jūsu atbildīgos pienākumus kā savas valsts pārstāvjiem Latvijā.
Es patiesi augsti vērtēju sadarbības un savstarpējās cieņas gaisotni, kas raksturo attiecības starp Latviju un tās draugiem, un izmantošu šo izdevību, lai sveiktu mūsu tuvo kaimiņu Lietuvu, kas rītdien atzīmēs savas neatkarības dienas 83. gadskārtu.
Man ir arī liels prieks par to, ka ārvalstu vēstniecību skaits turpina augt mūsu valstī. Rīga pērngad kļuva bagātāka, uzņemot Japānas un Slovākijas vēstniecības savā lokā. Ņemot vērā Baltijas jūras reģiona veiksmīgo attīstību, esmu pārliecināta, ka drīz vēl citas vēstniecības šeit vērs savas durvis. Latvija ir gatava paplašināt savu draugu un sabiedroto loku, kā arī tās starptautiskās sadarbības apjomu.
Latvija ir valsts, kas tradicionāli bijusi atvērta tirdzniecībai, pateicoties tās izdevīgajam novietojumam krustcelēs starp austrumiem un rietumiem. Šis vēsturiskais tirdzniecības tradīciju mantojums šodien joprojām saskatāms. Pirms neilga laika būvniecības darbinieku grupa, kas lika pamatus jaunajam Rātsnamam Vecrīgas centrā, atklāja fragmentu no Rīgas 800 gadus vecajiem aizsargmūriem. Šis nejaušais atklājums sniedza vēsturniekiem papildus informāciju par Rīgas pilsētas robežu atrašanās vietu pirms vairākiem gadsimteņiem. Simboliski šis atklājums arī parādīja, ka zināmus Latvijas pagātnes notikumus joprojām jāturpina pētīt.
Vēstures izpētei jāpievērš īpaša uzmanība un pētniecības darbi. Latvijas Vēsturnieku komisija pašlaik izpēta Holokausta traģiskos notikumus, kā arī mūsu valsts nacistu un padomju laika okupācijas. Nevienam nav noslēpums, ka Latvijas vēstures izpēte šajos grūtajos laikos nenāca viegli un ka mūsu vēsture bieži vien tika uztverta tendenciozi. Tādēļ mēs tagad cenšamies apzināt patiesību par šiem traģiskajiem notikumiem un to nodot tālāk saviem bērniem. Mums ir jādara viss iespējamais, lai nepieļautu līdzīgu notikumu atkārtošanos šajā valstī un esmu pārliecināta, ka šī iecere mums izdosies.
Latvija ir panākusi ļoti daudz savas atjaunotās neatkarības desmit gados. Mēs esam izveidojuši demokrātisku iekārtu, kurā iedzīvotāju viedoklim ir būtiska vieta. Mēs esam ieviesuši tālejošas strukturālas reformas un brīvā tirgus tautsaimniecību. Mēs esam attīstījuši konkurentspējīgus uzņēmumus dažādās saimniecības jomās, ieskaitot transportu, tirdzniecību un banku pakalpojumus; informācijas tehnoloģiju, biotehnoloģiju, un audumu ražošanu; pārtikas rūpniecību un kokapstrādi. Daudzi no šiem uzņēmumiem piedzīvo strauju izaugsmi un kļūst par veiksmīgiem partneriem Eiropas un pasaules tirgos.
Desmit gadus pēc Dzelzs aizkara krišanas Baltijas jūras reģions piedzīvo nepieredzētu rosību. Atjaunojas vēsturiskās un tautsaimnieciskās saites starp Baltijas valstīm un to vistuvākajiem kaimiņiem, kā arī ar plašāku pasauli. Pastiprinātā tautsaimnieciskā, politiskā un kultūras aktivitāte acīmredzami pārvar daudzas no robežām, kas tikušas mākslīgi izveidotas starp Rietum- un Austrumeiropu.
Latvija saredz Baltijas jūras reģionu kā pasaules tautsaimniecības konkurentspējīgu un dinamisku sastāvdaļu. Mēs veicinām radošu un uz pārmaiņām rosinošu domāšanas veidu, lai radītu tautsaimniecisku pārticību, ilgtermiņa labklājību, drošību un stabilitāti. To vislabāk var panākt caur kopīgām pūlēm starptautiskā mērogā. Tādēļ Latvija aktīvi gatavojas iestājai Eiropas Savienībā un NATO aliansē. Latvija ir pārliecināta, ka tās iestāšanās abās organizācijās radīs vajadzīgo vidi jaunam izaugsmes, stabilitātes un drošības līmenim visā Eiropas kontinentā. Bet šo mērķu īstenošanai būs nepieciešama visu iesaistīto valstu ilgstoša politiskā griba un praktiskā darbība.
Šis gads būs īpaši nozīmīgs Latvijas drošības veicināšanā. NATO 2002. gada galotņu sanāksme strauji tuvojas, un viedokļi tiek veidoti abās Atlantijas okeāna pusēs. Mēs esam pārliecināti, ka Baltijas valstu iekļaušana NATO kalpos tam, lai pastiprinātu mūsu kontinenta stabilitāti un drošību.
Mēs turpinām aktīvi gatavoties kopā ar pārējām kandidātvalstīm, lai veicinātu mūsu iestāšanos aliansē. Mēs ceram arī uz turpmāko NATO dalībvalstu sapratni un atbalstu šajā jomā. Mūsu iestāšanās NATO beidzot novērsīs šī kontinenta sadalīšanu mākslīgajās ietekmes sfērās un veicinās vienotas Eiropas demokrātisku un labvēlīgu attīstību.
Es aicinu Jūs turpināt darboties Latvijā ar apziņu par vērtību, ko pastiprinātā sadarbība ienesīs ne tikai Eiropas, bet arī pasaules mērogā. Ir dažādi pasaules mēroga izaicinājumi, piemēram, mūsu planētas vides attīrīšana un slimību izplatīšanas novēršana, kam vajadzīgi pasaules mēroga risinājumi. Mūsu kopējā nākotne ir atkarīga no tā, kā mums, kopīgi sadarbojoties, veiksies.
Vēlreiz izsaku savu gandarījumu par iespēju Jūs uzņemt šeit pilī. Aicinu Jūs pacelt glāzes par attiecību nostiprināšanos starp mūsu valstīm un par panākumiem mūsu kopējās pūlēs, lai padarītu šo planētu par labāku dzīvesvietu mūsu bērniem.