Uzmanību! Diskusija LU SZF sākas plkst. 10.00, nevis kā ziņots iepriekš!
Š.g. 18.septembrī plkst.10.00 Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātē ar pasniedzējiem, studentiem un masu medijiem apaļā galda diskusijā “NATO transformācija 21.gadsimtā” tiksies domātāji no ASV - Simons Serfatijs (Simon Serfaty, Centre for Strategic and International Studies – CSIS), Ians Bržežinskis (Ian Brzezinski, Booz Allen Hamilton) un Hanss Binnendaiks (Hans Binnendijk, National Defense University).
Simons Serfatijs ir Vašingtonas Stratēģisko un starptautisko pētījumu centra (Center for Strategic and International Studies (CSIS)) Eiropas programmas direktors un ir pirmais ieņēmis Zbigņeva Bržežinska vārdā nosaukto pētnieka vietu CSIS globālās drošības un ģeostratēģijas jautājumos. Viņš ir arī profesors ASV ārpolitikā un goda zinātnieks Virdžīnijas štata Norfolkas Universitātē. Dr. Serfatijs ir daudzu grāmatu autors, ieskaitot nesen klajā laisto “The Vital Partnership: Power and Order” (2005.gada jūnijs),La tentation impériale (2004.gads), Memories of Europe’s Future: Farewell to Yesteryear (1999.gads), Stay the Course (1997.gads), and Taking Europe Seriously (1992.gads).
Dr. Hanss Binnendaiks ir ASV Tehnoloģiju un nacionālās drošības politikas centra (Center for Technology and National Security Policy) direktors. Viņš iepriekš ir bijis ASV Prezidenta padomnieks Nacionālās drošības padomē un direktors aizsardzības politikas un atbruņošanās jautājumos (1999.-2001.gads). H.Binnendaikam ir plaša akadēmiskā darbība. Viņš ir bijis Džordžtaunas Univeristātes Diplomātisko pētījumu institūta direktors, pētnieciskais direktors Londonas Starptautiskajā stratēģisko pētījumu institūtā, kā arī “Survival” redaktors laikposmā no 1988.līdz 1991.gadam. Dr. Binnendaiks darbojas Flečera Juridiskās un diplomātiskās augstskolas uzraudzības padomē.
Ians Bržežinskis patlaban strādā Bozz Allen Hamilton. Viņš ir bijušais ASV Aizsardzības ministrijas valsts sekretāra vietnieks NATO un Eiropas politikas jautājumos. Iepriekš strādājis par vecāko padomnieku ASV senātā – gan Delavēras štata senatora Viljama Rota (William Roth) birojā, gan Ārlietu komitejā. I.Bržežinskis ir arī bijis Ukrainas Parlamenta konsultatīvās padomes direktors starptautiskajā drošībā 1993.-1994.gadā.
H.Binnendaiks, S.Serfatijs un I.Brzezniskis kopā ar citiem ASV un Eiropas augsta līmeņa pētniekiem laikposmā no š.g. 15.septembra līdz 18.septembrim Rīgā piedalās Latvijas Valsts prezidentes Vairas Vīķes-Freibergas dibinātās Stratēģiskās analīzes komisijas (SAK) rīkotajā ASV un Eiropas augsta līmeņa pētnieku seminārā.
ASV un Eiropas augsta līmeņa pētnieku seminārs tiek rīkots, raugoties uz gaidāmo NATO galotņu tikšanos, kas norisināsies šā gada beigās Rīgā. Semināra ietvaros tiks skartas NATO nākotnes politiskās un militārās dimensijas, kā arī alianses partnerības aspekts. Tiks spriests par NATO nozīmi mainīgajā pasaulē (politiskā dimensija), NATO stratēģiju jaunu draudu apstākļos (militārā dimensija), kā arī NATO sadarbību ar Eiropas Savienību.
Latviju augsta līmeņa pētnieku seminārā pārstāvēs Stratēģiskās analīzes komisijas priekšsēdētāja, Latvijas Universitātes (LU) profesore Žaneta Ozoliņa, Latvijas Ārpolitikas institūta direktors Atis Lejiņš un Latvijas Transatlantiskās organizācijas (LATO) valdes priekšsēdētāja vietnieks Ojārs Kalniņš.
Rīgā 2006.gada 28.-29.novembrī notiks NATO valstu un valdību vadītāju sanāksme, un SAK rīkotā ASV un Eiropas pētnieku tikšanās sniegs iespēja augstā līmenī diskutēt par globālo drošību un NATO nozīmi tajā jau pirms sammita norises, kā arī prognozēt tālākos alianses attīstības ceļus un norādīt uz nepieciešamo rīcību tās tālākai veiksmīgai pastāvēšanai.
Masu mediju pārstāvji ir laipni aicināti piedalīties apaļā galda diskusijā 18.septembrī plkst.10.00-11.00 LU Sociālo zinātņu fakultātē (Lomonosova ielā 1a).
Uzziņai
Stratēģiskās analīzes komisija tika izveidota 2004.gada 2.aprīlī pēc Latvijas Valsts prezidentes Vairas Vīķes-Freibergas iniciatīvas, parakstot kopīgu rīkojumu ar Ministru prezidentu Induli Emsi. Komisijas dibināšanas mērķis ir ar starpdisciplināriem, uz nākotni vērstiem pētījumiem veidot ilglaicīgu skatījumu uz Latvijas valsts un sabiedrības attīstību mūsdienu starptautisko procesu kontekstā.
Stratēģiskās analīzes komisijas galvenais uzdevums ir konsolidēt Latvijas zinātnisko potenciālu valsts stratēģiskās attīstības un interešu labā, veicot pētījumus par Latvijas kā pilntiesīgas Eiropas Savienības un NATO dalībvalsts iespējām un vietu pasaules attīstības procesos un veicinot kvalitatīvu dialogu ar likumdevējvaru, izpildvaru un sabiedrību kopumā par valsts attīstību un demokrātijas stiprināšanu.