Valdis Zatlers

Latvijas Valsts prezidents Valdis Zatlers, atbildot uz Ukrainas prezidenta Viktora Juščenko uzaicinājumu, 2008. gada 25.-27. jūnijā apmeklēja Ukrainu valsts vizītē.

 

Tikšanās laikā Latvijas un Ukrainas valstu vadītāji uzsvēra abu valstu draudzību un uz kopīgām vērtībām un interesēm balstīto sadarbību. Tika apspriesta pašreizējā divpusējā sadarbība un tika apliecināta abpusēja vēlme stiprināt attiecības starp Latviju un Ukrainu.

 

Abu valstu prezidenti atzinīgi novērtēja pašreizējo aktīvo politisko dialogu, tai skaitā regulāru abu valstu augsta līmeņa oficiālo pārstāvju vizīšu apmaiņu. Tika atzinīgi vērtēta gan simboliskā, gan praktiskā Latvijas un Ukrainas sadarbības loma, atbalstot Ukrainas integrāciju Eiropā un tās eiroatlantisko integrāciju. Prezidenti arī uzsvēra attīstīto sadarbību starp valsts institūcijām, nevalstiskajām organizācijām un plašus kontaktus starp abu valstu iedzīvotājiem un izteica apņēmību šos kontaktus atbalstīt arī turpmāk.

 

Abu valstu vadītāju sarunā tika iezīmētas kopīgās prioritātes, kuras varētu risināt kopīgi.

 

Latvijas Valsts prezidents pauda atbalstu Ukrainas eiropeiskajiem centieniem un tās mērķim pakāpeniski integrēties Eiropas Savienībā. Prezidenti pauda atzinību panākumiem attiecībās starp Ukrainu un Eiropas Savienību, it īpaši sarunu norisē starp Ukrainu un Eiropas Savienību par jauno uzlaboto nolīgumu. Viņi arī apsveica sarunu uzsākšanu par brīvās tirdzniecības telpu un labos rezultātus, kas sasniegti, ieviešot Ukrainas – ES Rīcības plānu. Šajā sakarā tika apliecināta Latvijas apņēmība turpināt sniegt divpusējās attīstības palīdzību un dalīties savā reformu pieredzē.

 

Prezidenti bija vienisprātis, ka par īstermiņa mērķi sarunu procesā starp Ukrainu un Eiropas Savienību jākļūst jaunajam uzlabotajam Ukrainas – ES nolīgumam, kurš noslēgts uz politiskās partnerības un ekonomiskās integrācijas principiem.

 

Latvijas un Ukrainas prezidenti apsprieda nesen Bukarestē notikušās NATO galotņu sanāksmes rezultātus, kuras laikā Sabiedrotie apstiprināja, ka Ukraina kļūs par NATO dalībvalsti. Prezidenti uzsvēra, ka cieša sadarbība starp Ukrainu un NATO, kuras mērķis ir panākt Ukrainai pilntiesīgas dalībvalsts statusu aliansē, atbilst kā Latvijas un Ukrainas, tā arī visa eiroatlantiskā reģiona drošības interesēm. Šajā sakarā Ukrainas prezidents pauda atzinību Latvijas puses nepārtrauktajam atbalstam Ukrainas ceļā uz NATO. Latvijas Valsts prezidents apstiprināja savu apņēmību arī turpmāk sniegt palīdzību un atbalstu Ukrainai eiroatlantiskās virzības realizācijā, it īpaši attiecībā uz Ukrainas ātrāku iesaisti Rīcības plānā dalībai NATO.

 

Tika uzsvērta Ukrainas nozīmīgā loma enerģijas resursu tranzīta sistēmā Eirāzijā un abu pušu īpašās intereses enerģētiskās drošības jautājumos, it īpaši attiecībā uz enerģijas piegādes maršrutu dažādošanu. Sarunas gaitā tika atzīmēts transporta infrastruktūras augstais attīstības līmenis Latvijā. Tika atzīts, ka Latvijas transporta-tranzīta potenciāla izmantošana atbilst Austrumu - Rietumu koridora koncepcijai.

 

Latvijas un Ukrainas valstu vadītāji apsprieda divpusējās ekonomiskās attiecības. Viņi bija vienisprātis, ka abām valstīm ir potenciāls tālāk izvērst savstarpējo ekonomisko sadarbību un tirdzniecību. Tika uzsvērta Latvijas - Ukrainas Starpvaldību komisijas nozīmīgā loma ekonomiskajā un zinātniski - tehniskajā nozarē, palīdzot efektīvāk risināt aktuālos ekonomiskās sadarbības jautājumus.

 

Abu valstu vadītāji atzīmēja arī abu valstu uzņēmēju savstarpējo kontaktu attīstīšanas nozīmību un šajā sakarā apsveica Latvijas - Ukrainas Biznesa forumu, kas pēdējā laikā notiek Kijevā un Ļvovā.

 

Sarunas gaitā Latvijas un Ukrainas prezidenti uzsvēra, cik svarīgi ir pievērst pienācīgu uzmanību nozīmīgiem vēstures notikumiem, tostarp Holodomoram (Lielajam badam) Ukrainā 1932.-1933. gadā, un vienojās sadarboties, lai sekmētu šī notikuma atceri un tā vietu sabiedrības apziņā, tai skaitā starptautisko organizāciju ietvarā.

 

Abu valstu vadītāji atzina savu ieinteresētību stabilitātē, drošībā un ilgtspējīgā attīstībā kā reģionālā, tā arī globālā mērogā un apliecināja apņēmību turpināt strādāt, lai sasniegtu šo mērķi.

 

Šajā sakarā Latvijas Valsts prezidents un Ukrainas prezidents apmainījās viedokļiem par abu valstu sadarbību starptautiskajās organizācijās un par attiecībām ar citām valstīm reģionālā un globālā ietvarā.

 

Abu valstu prezidenti uzsvēra Ukrainas konstruktīvo ieguldījumu sarunu procesā Transnistrijas konflikta risinājumam un sadarbību ar EU Robežu palīdzības misiju (EUBAM), tostarp ieviešot vienotu muitas režīmu uz Ukrainas - Moldovas robežas.