Andris Bērziņš
Valsts prezidents Andris Bērziņš, atklājot abu valstu delegāciju sarunas pauda patiesu prieku par notiekošo valsts vizīti un sveica Maķedonijas prezidentu Rīgā. Raksturojot abu valstu līdzšinējās attiecības, Andris Bērziņš uzsvēra, ka ir svarīgi attīstīt politisko dialogu starp abām valstīm, kā arī daudz aktīvāk attīstīt ekonomisko sadarbību ar Maķedoniju.

 

Latvijas Valsts prezidents pauda pārliecību, ka ekonomiskās sadarbības potenciāls starp abām valstīm vēl nebūt nav izsmelts un Latvijā ir dažādu nozaru uzņēmumi, kas varētu uz Maķedoniju eksportēt savas preces un pakalpojumus. „Mūsu valstīm un tautām ir daudz līdzību – gan iedzīvotāju skaita ziņā, gan dažādos vēstures pavērsienos. Abas tautas ir pārdzīvojušas karus un okupācijas, bet tomēr izdzīvojušas. Mums – mazajām tautām ir jāsadarbojas un jāatbalsta vienam otru,” uzsvēra A.Bērziņš.

 

Abu pušu sarunās tika skarti Maķedonijai šobrīd aktuālie jautājumi par uzņemšanu NATO un pievienošanās sarunu sākšanu ar Eiropas Savienību (ES). Latvijas Valsts prezidents pauda viennozīmīgu atbalstu Maķedonijas uzņemšanai NATO, jo Maķedonija jau šobrīd ir iesaistījusies dažādās NATO misijās, tai skaitā, Afganistānā. Vienlaikus A.Bērziņš pauda atbalstu ES pievienošanās sarunu uzsākšanai ar Maķedoniju, kas šī brīža ES situācijā būtu pozitīvs signāls arī pašas organizācijas iekšienē. „Latvija stingri atbalsta iespējami drīzu pievienošanās  sarunu sākšanu ar Maķedoniju un to paralēlu norisi ar sarunām par Maķedonijas valsts nosaukumu. Divpusējie jautājumi nedrīkst ietekmēt integrācijas Eiropas Savienības procesu,” atbildot uz Maķedonijas Prezidenta uzrunāto tematu par Maķedonijas un Grieķijas pretrunām Maķedonijas valsts nosaukuma sakarā, atzina Latvijas Republikas prezidents. 2005.gada decembrī Maķedonijai piešķirts ES kandidātvalsts statuss. 2009., 2010. un 2011.gada progresa ziņojumos Eiropas Komisija rekomendēja sākt pievienošanās ES sarunas ar Maķedoniju.

 

Maķedonijas Prezidents sarunu gaitā informēja, ka šobrīd turpinās ANO īpašā pārstāvja vadītās netiešās Grieķijas un Maķedonijas sarunas par Maķedonijas valsts nosaukumu. Diemžēl, līdz šim būtisks progress sarunās nav panākts, Grieķijai iestājoties par citu nosaukumu gan Maķedonijas valstij, gan maķedoniešu tautai un valodai, kamēr Maķedonija ir gatava piekāpties vienīgi attiecībā uz valsts nosaukumu. G.Ivanovs vairakkārt uzsvēra, ka vienošanās par nosaukumu ļautu uzņemt Maķedoniju NATO, kā arī sākt pievienošanās ES sarunas.

 

Sarunu gaitā abas puses izteica atbalstu Latvijas un Maķedonijas sadarbības attīstīšanai arī kultūras, izglītības un moderno tehnoloģiju jomās. Maķedonijas Prezidents atzinīgi novērtēja Latvijas pieredzi ne tikai ES iestāšanās sarunu gaitā, bet arī sociālās un darbaspēka politikas jautājumos, ko vēlētos apgūt arī Maķedonija. A.Bērziņš piebilda, ka šāda viedokļu apmaiņa būtu ļoti lietderīga, it īpaši bezdarba problēmu risināšanas jautājumos, kuri šobrīd ir ļoti aktuāli abām valstīm.