Vaira Vīķe-Freiberga

(tiek laista klajā V.Voroņina valsts vizītes laikā Latvijā 2005.g.26.septembrī.)

 

2005. gada 26.-27. septembrī Moldovas Republikas Prezidents Vladimirs VOROŅINS pēc Latvijas Republikas Prezidentes Vairas VĪĶES-FREIBERGAS ielūguma ieradās oficiālā vizītē Latvijas Republikā.

 

Apspriežot Latvijas-Moldovas attiecību aktualitātes un attīstības perspektīvas, kā arī apmainoties ar informāciju par sociālajiem, ekonomiskajiem un politiskajiem procesiem abās valstīs;

 

Izsakot gandarījumu par divpusējā politiskā dialoga augstāku pakāpi;

 

Vienojoties par konkrētiem sadarbības veidiem un atzīstot, ka nepārtraukta divpusējo attiecību padziļināšana starp Latvijas Republiku un Moldovas Republiku atbilst abu valstu savstarpējām interesēm;

 

Apstiprinot Eiropas Savienības lomu kā vienu no galvenajiem stabilitātes, drošības un uzplaukuma faktoriem Eiropas reģionā un uzsverot ES paplašināšanās pozitīvo ietekmi uz mieru un labklājību Eiropā;

 

Apstiprinot Moldovas Republikas virzību uz Eiropu un uzsverot Latvijas Republikas pieejamību un interesi atbalstīt Moldovas Republikas centienus, kas virzīti uz integrāciju Eiropas struktūrās;

 

Balstoties uz demokrātijas un divpusējās sadarbības vērtībām, kā arī suverenitātes un teritoriālās viengabalainības principiem, kas tām kopīgi; Latvijas Republikas Prezidente un Moldovas Republikas Prezidents paziņo, ka:

 

1. Latvijas Republika un Moldovas Republika turpmāk attīstīs attiecības, balstoties uz draudzību un partnerību, kā arī vadoties pēc ANO Hartas, Helsinku Noslēguma akta un citiem starptautiski svarīgiem dokumentiem.

 

2. Abas valstis cieši sadarbosies gan divpusējā, gan arī daudzpusējā līmenī, vēršoties pret visiem izaicinājumiem un draudiem drošībai, it īpaši pret terorismu, organizēto noziedzību, nelegālu ieroču, narkotiku un cilvēku pārvadāšanu, saskaņā ar vispāratzītiem starptautisko tiesību principiem.

 

3. Latvijas Republika un Moldovas Republika iespējami efektīvi izmantos savas divpusējās un daudzpusējās sadarbības iespējas, lai stiprinātu Eiropas un reģionālo drošību, veicinātu un īstenotu Eiropas vērtības, starptautiskos standartus un normatīvus, tajā skaitā saistībā ar konfliktu novēršanu un atrisināšanu.

 

4. Latvijas Republika atbalstīs Moldovas Republikas centienus, kas virzīti uz ārzemju karaspēka izvešanu no Moldovas teritorijas un valsts vienotības atjaunošanu, politiskā noregulējuma ceļā atrisinot Piedņestras problēmu, kā arī demokratizējot un demilitarizējot Piedņestras reģionu.

 

5. Abas valstis strādās kopā ar mērķi veicināt spēcīgāku ES iesaistīšanos Piedņestras konflikta atrisināšanā, tajā skaitā ar uzraudzības misiju uz Moldovas – Ukrainas robežas, un atbalstīs ES un EDSO kopīgu centienu nepieciešamību attiecībā uz Piedņestras problēmas atrisināšanu.

 

6. Abas valstis dos efektīvu ieguldījumu Moldovas – ES Rīcības plāna ātrā īstenošanā, kas sniedz iespēju sasniegt jaunas kvalitātes līgumisko dialogu starp Moldovas Republiku un Eiropas Savienību.

 

7. Ar mērķi atbalstīt Moldovas Republikas centienus integrācijai Eiropas Savienībā, abas valstis veicinās sadarbību šādās jomās:

 

a. administratīvās kapacitātes stiprināšana, dalīšanās reformu procesa pieredzē un ierēdņu apmācībā Eiropas integrācijas jautājumos;

 

b. informācijas apmaiņā par ES instrumentiem Kopējās ārējās un drošības politikas, kā arī Eiropas Drošības un aizsardzības politikas jautājumos;

 

c. kopēju konsultāciju, konferenču un citu pasākumu organizēšanā par Eiropas integrācijas jautājumiem;

 

d. kā arī sadarbībā citās abpusēji interesējošās jomās.

 

8. Abas valstis sadarbosies Moldovas Republikas – NATO Individuālās partnerības rīcības plāna īstenošanā, kā arī veicinās divpusēju sadarbību NATO programmā “Partnerattiecības mieram”.

 

9. Moldovas Republika un Latvijas Republika konsolidēs divpusējo attiecību tiesisko ietvaru un veicinās sadarbību ekonomikā, muitas jomā, finansēs, rūpniecībā, enerģētikā, veselībā, sociālajā drošībā, tūrismā, informācijas tehnoloģijās un citās jomās.