Andris Bērziņš
Atklājot Latvijas Republikas, Polijas Republikas un  Igaunijas Republikas prezidentu sanāksmi sakarā ar maijā Čikāgā gaidāmo NATO samitu Polijas Republikas prezidents Broņislavs Komorovskis 16.aprīlī Belvedēras pilī, Varšavā, rīkoja vakariņas, kurās prezidenti pārrunāja galvenos sanāksmē izskatāmos tematus – drošības politikas, savstarpējas sadarbības un saskaņotas rīcības nozīmīgumu kolektīvo aizsardzības jautājumu risināšanā, kā arī attiecības ar trešajām valstīm, tai skaitā Krieviju, Baltkrieviju un Ukrainu.

 

Atklājot vakariņas prezidenti teica ievadrunas. Sanāksmes iniciators Broņislavs Komorovskis pateicās kolēģiem par atsaucību un ierašanos Varšavā. Savukārt Latvijas prezidents uzsvēra, ka līdzās drošības politikas jautājumiem un NATO samita tēmām ne mazāk svarīgi būtu apmainīties viedokļiem par Eiropas Savienības, Eiropas un visas pasaules ekonomiskajām aktualitātēm, jo situācija šobrīd ir ļoti nervoza un tuvākie pāris gadi var kļūt izšķirīgi šajā jomā. „Mums ir jādara viss, lai situāciju līdzētu stabilizēt gan reģionā, gan kontinentā,” – piebilda Andris Bērziņš.

 

Runājot par kolektīvās aizsardzības jautājumu bloku, kas Varšavā notiekošajā sanāksmē šodien ir jāievada Latvijas prezidentam,  Andris Bērziņš pauda viedokli, ka tas būtu ieguvums ikvienam redzēt Krieviju pie sarunu galda kā konstruktīvu un prognozējamu partneri. Tai pašā laikā Valsts prezidents pauda pārliecību, ka nozīmīgs  alianses vienotības pierādījums ir kopīgā aizsardzības plānošana un mācības. Andris Bērziņš atzina, ka tas ir vitāli svarīgi visam Baltijas un Austrumeiropas reģionam, lai alianses klātbūtne tajā būtu acīmredzama. Tādēļ arī reģions ir gatavs dot savu ieguldījumu šajā jomā.

 

Vakariņu gaitā prezidenti bija vienisprātis, ka Čikāgas samits kalpos kā transatlantisko saišu nostiprināšanas piemērs un apliecinājums.

 

Šodien Belvedēras pilī, turpinoties sanāksmei, notiks plenārsesija, kuras laikā tiks diskutēts par kolektīvo aizsardzību, tā saukto „gudro aizsardzību” (smart defence), par situāciju Afganistānā, kā arī par NATO gaisa patrulēšanas misiju Baltijas valstīs, NATO partnerības politiku un citām aktualitātēm, kas saistītas ar drošības politiku.