Raimonds Vējonis
“Lēmumiem, kas skar valsts enerģētisko drošību, jābūt sabiedrībai saprotamiem un balstītiem profesionālā, neietekmētā ekspertīzē. Informācijas atklātība, godīgs dialogs atbildīgo valsts institūciju un nozares pārstāvju starpā ir būtisks priekšnoteikums turpmākajā nozares attīstībā,” 12. jūlijā pēc Enerģētikas drošības komisijas sēdes atzina Valsts prezidents Raimonds Vējonis.

 

Sēdē tika izskatīts komisijas starpziņojums, kurā analizēta Latvijas enerģētikas nozare, kā arī sniegti ieteikumi enerģijas apgādes drošības, ilgtspējīgas attīstības un ekonomikas konkurētspējas veicināšanai.

 

Komisijas vadītājs Juris Ozoliņš Enerģētikas drošības komisijas sēdē akcentēja, ka Latvijas enerģētikas nozares turpmākās attīstības stūrakmens ir apjomīgāka vietējo resursu izmantošana. Liels vietējo resursu potenciāls saskatāms mežu un koksnes apstrādes un pārstrādes industrijas atlikumu efektīvākā izmantošanā. Ļoti liels potenciāls ir vēja un saules enerģijas apgūšanā un efektīvā izmantošanā. Ievērojot vides un ilgtspējas ierobežojumus, kā arī reģionu attīstības intereses, enerģijas bilancē varētu atgriezties arī kūdra.

 

“Mūsu rīcībā esošie Latvijas vietējie energoresursi jau šobrīd spēj nodrošināt vairāk nekā pusi no iekšzemes resursu pieprasījuma,” atzina Valsts prezidents, uzsverot, ka enerģētikas drošības stiprināšanai un nozares attīstībai ilgtermiņā svarīga būs energoresursu pašpietiekamība, kā arī racionāla un ekoloģiski sabalansēta to izmantošana.

 

Izvērtējot līdzšinējo Latvijas enerģētikas nozares tiesisko regulējumu un likumu izstrādes procesu, komisija secinājusi, ka vērojams nozares ilgtermiņa stratēģijas trūkums, kā arī nepieciešami nopietni strukturāli uzlabojumi, jo, īstenojot politiku ar normatīvajiem aktiem, bieži pietrūcis padziļināts monitorings, ietekmes novērtējums un atgriezeniskā saite ar politikas veidotājiem un likumdevējiem. Komisijas ieskatā arī būtu jāveido atsevišķi tiesiskie regulējumi dabas gāzei, elektrībai un siltumenerģijai.

 

Enerģētikas drošības komisija starpziņojumā piedāvā arī vairākus ieteikumus valsts enerģētiskās drošības un ekonomiskās konkurētspējas veicināšanai. Piemēram, izstrādāt jaunu atjaunojamo energoresursu likumu, savukārt nodokļu reformas ietvaros piedāvāts izvērtēt CO2 nodokli, kas atvieglotu regulēšanu un palielinātu valsts ienākumus, kā arī ļautu samazināt darbaspēka nodokli un citus uzņēmējdarbību apgrūtinošos maksājumus.

 

Tikšanās noslēgumā Valsts prezidents atzinīgi novērtēja Enerģētikas drošības komisijas ekspertu paveikto un aicināja līdz oktobrim sagatavot konkrētus priekšlikumus un iniciatīvas enerģētikas nozares regulējuma uzlabošanai.

 

Enerģētikas drošības komisija izveidota, lai sniegtu atbalstu Valsts prezidentam, izvērtējot līdzšinējo Latvijas enerģētikas politikas attīstību, stiprinātu enerģētikas sektoru, kā arī dotu ieguldījumu Latvijas kopējās ekonomiskās drošības uzlabošanā.