Andris Bērziņš
Šodien, 27.janvārī, Valsts prezidents Andris Bērziņš tikās ar Mongolijas ārlietu ministru Luvsanvandanu Boldu, kurš savu vizīti Latvijā atzina par vēsturisku, jo tā ir pirmā ārlietu ministra vizīte 23 gadu laikā kopš diplomātisko attiecību nodibināšanas starp abām valstīm.

Abas puses sarunā apliecināja vēlmi turpināt nostiprināt politiskos kontaktus, lai attīstītu priekšnoteikumus sadarbībai ekonomikā, izglītībā un kultūrā. Kā nākamais solis Latvijas un Mongolijas attiecību stiprināšanā jau šogad plānota Valsts prezidenta A.Bērziņa un plašas Latvijas delegācijas vizīte Mongolijā.

 

Mongolijas ārlietu ministrs īpaši uzsvēra savas valsts demokrātisko attīstības ceļu un mērķtiecīgo virzību uz attiecību stiprināšanu ar Eiropas Savienības valstīm, saskatot Latvijā partneri šim ceļam. Gluži tāpat tika atzīmēta vēlme stiprināt cilvēciskos kontaktus starp abām valstīm, uzsākot sarunas par ceļošanas vīzu režīma atvieglošanu, kas to sekmētu.

 

A.Bērziņš piebilda, ka Latvija Mongolijai var piedāvāt visplašāko sadarbības jomu spektru izglītībā, tai skaitā minot arī izglītību, mākslas un mūzikas jomu. Kā nozīmīgu Valsts prezidents uzsvēra sadarbību transporta un loģistikas jomā, minot arī aizvadītajā gadā uzsāktās Latvijas iniciatīvas Centrālāzijas valstīs ar mērķi tās paplašināt tālāk uz austrumiem un dienvidiem.

 

Mongolijas ārlietu ministrs atzinīgi novērtēja Mongolijas prezidenta vizīti Latvijā, kas notika 2003.gadā un bija svarīgākais notikums abu valstu attiecībās, jo tās laikā tika parakstīts līgums par sadarbību kultūrā, izglītībā un zinātnē, paredzot studentu un pasniedzēju apmaiņu, kā arī radio, televīzijas un tirdzniecības kameru sadarbības līgumi. Bet kā šī brīža aktualitāti Mongolijas un ES attiecībās ministrs minēja 2012.gadā parafēto Partnerības un sadarbības līgumu starp ES un Mongoliju. Ministrs izteica cerību, ka Latvija atbalstīs tā ratificēšanu, un saņēma Latvijas Valsts prezidenta apliecinājumu tam.

 

Mongolija ir viena no ģeogrāfiski lielākajām Āzijas valstīm un pēdējā laikā viena no visstraujāk augošajām ekonomikām pasaulē. 2011.gadā Mongolijas iekšzemes kopprodukts pieauga par 17,5 %, bet 2012. gadā – 12,3 %. Lai arī valsts platība pārsniedz 1,5 miljonus km2, no Mongolijā dzīvojošajiem 2,8 miljoniem iedzīvotāju viena trešdaļa dzīvo galvaspilsētā Ulanbatorā. 2012.gadā Latvijas un Mongolijas ārējās tirdzniecības kopapjoms sasniedza 3,7 miljonus eiro, Mongolijai ieņemot 84.vietu Latvijas ārējās tirdzniecības partneru vidū. Latvijai ar Mongoliju ir pozitīva un augoša tirdzniecības bilance. Latvijas galvenās eksporta preces uz Mongoliju ir pārtikas preces un metāla izstrādājumi. No Mongolijas Latvijā tiek ievestas galvenokārt tekstilpreces.