Vaira Vīķe-Freiberga

Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga šodien Rīgas pilī saņēma akreditācijas vēstuli no Ķīnas Tautas Republikas ārkārtējā un pilnvarotā vēstnieka Latvijā Czi Jaņči (Ji Yanchi).

 

Uzrunājot vēstnieku, Valsts prezidente apliecināja, ka Latvijas un Ķīnas attiecības sekmīgi attīstās: “Latvija ir gandarīta, ka kopš neatkarības atjaunošanas Latvijai un Ķīnai ir izdevies pakāpeniski izveidot noturīgu divpusējo politisko un ekonomisko sadarbību. Spēcīgus impulsus mūsu valstu dialogā ir devušas abpusējās augstā līmeņa vizītes, it īpaši nesenais Ķīnas prezidenta Dzjana Dzemiņa Latvijas apmeklējums. Latvijai ir aktīva sadarbība gan ar Ķīnas centrālo valdību, gan ar pašvaldībām, gan atsevišķiem resoriem, mācību iestādēm vai organizācijām. Ar cerībām mēs raugāmies uz mūsu uzņēmējiem.”

 

Vēstnieks apstiprināja, ka ĶTR gaida Latvijas prezidenti valsts vizītē Ķīnā, uzsverot, ka šāda vizīte dotu jaunu, spēcīgu impulsu abu valstu attiecībās, īpaši uzņēmējdarbības jomā. Ķīna ir apmierināta ar tempu, kādā pieaug abu valstu ekonomiskā sadarbība, bet tā saskatītu vēl lielāku potenciālu, Latvijai kļūstot par ES dalībvalsti, sacīja C.Jaņči. Vizītes ietvaros būtu iespējams papildināt arī abu valstu līgumtiesisko bāzi.

 

Prezidente sarunā atzīmēja, ka Latvijai un Ķīnai ir labas attiecības kultūras joma – notiek mākslinieku izstāžu apmaiņa, un Latvija priecātos šo sadarbību turpināt.

 

 

Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga šodien Rīgas pilī saņēma akreditācijas vēstuli no Izraēlas ārkārtējā un pilnvarotā vēstnieka Latvijā Garija Korena (Gary Koren).

 

Abas puses pauda ieinteresētību paplašināt jau esošo abu valstu sadarbības ietvaru politiskajā, ekonomiskajā, kultūras un izglītības līmenī. Vēstnieks pauda savu gatavību aktīvi iesaistīties tālāko ekonomisko sakaru stiprināšanā, un abas puses par vienu no interesantām kontaktu jomām minēja informātikas un augsto tehnoloģiju nozari. Runājot par aktivitātēm kultūras laukā, prezidente pauda savu prieku par Izraēlas meiteņu kora spožo uzstāšanos šovasar Latvijā Meiteņu koru festivāla ietvaros. Vēstnieks savukārt sacīja, ka Izraēlā ļoti populārs ir koris “Ave Sol” un šogad par kultūras notikumu kļuvusi arī LNO viesošanās viņa valstī.

 

Valsts prezidente atzīmēja, ka ebreju kopiena Latvijā vēsturiski ir devusi ieguldījumu valsts stiprināšanā un arī šodien “turpinot demokrātiskās valsts tradīcijas, Latvija garantē kultūrautonomijas tiesības savām tradicionālajām minoritātēm. Daudzi Latvijā dzimušie ir piedalījušies Izraēlas valsts izveidē un atstājuši savu spožu ieguldījumu pasaules zinātnē un kultūras mantojumā”.

 

Vēstnieks sacīja, ka Izraēlas valdība augstu novērtē Latvijas paveikto darbu 20.gadsimta vēstures traģisko notikumu apzināšanā, pieminēšanā un mācīšanā, un ir pateicīga tiem cilvēkiem, kas Holokausta laikā glāba ebrejus Latvijā. V.Vīķe-Freiberga informēja G.Korenu par Vēsturnieku komisijas ieguldījumu ebreju glābēju piemiņas vietu veidošanā. “20. gadsimts atstāja dziļas rētas mūsu abu tautu vēsturē. Latvijai arī ir svarīgi, lai valstiskās un nevalstiskās institūcijas turpinātu uzturēt aktīvo zinātnisko dialogu Holokausta izpētē, piemiņā un sabiedrības izglītībā,” viņa sacīja.

 

Abas puses pārrunāja Tuvo Austrumu Miera procesa gaitu. Prezidenti, izsakot valsts nostāju, atzīmēja, ka “Latvija ir ieinteresēta Tuvo Austrumu Miera procesa iniciatīvu veicināšanā. Esam pārliecināti, ka pastāvīga dialoga uzturēšana starp visām ieinteresētajām pusēm reģionā ir svarīga, lai neatlaidīgi un konsekventi īstenotu reģionam nepieciešamo stabilitāti un drošību. Vienlaicīgi Latvija ir pret jebkādiem vardarbības uzliesmojumiem, kad bojā iet cilvēki”.