Vaira Vīķe-Freiberga

Konference notiks 2006.gada 10.oktobrī Latvijas kara muzeja Smilšu ielā 20. Konferences darba sākums 9.00

 

Konferences dalībniekus uzrunās Valsts prezidente vaira Vīķe-Freiberga

 

Latvijas vēsturnieku komisija sadarbībā ar Okupācijas un Kara muzeju šā gada 10.oktobrī rīko ikgadējo starptautisko konferenci “Latvija un Austrumeiropa 20.gadsimta 60.-80.gadi.” Konferences mērķis ir analizēt aktuālas padomju perioda vēstures problēmas Latvijā un Austrumeiropā.

 

Konferencē nolasīt referātus ir pieteikušies sešu valstu zinātnieki: no Latvijas, Lietuvas, Zviedrijas, ASV, Ukrainas un Rumānijas. Konferencē būs četras plenārsēdes. Pazīstamais pētnieks Arvīds Anušausks no Lietuvas referēs par padomju režīmā pastāvējušo sabiedrības kontroles sistēmu. Profesors Antonijs Zunda, balstoties uz Anglijas arhīvu dokumentiem, analizēs Rietumu valstu attieksmi pret Baltijas problēmu, uzsverot, ka visas valstis nosacīti sadalījās trijās grupās. Savukārt vēsturniece no Zviedrijas Li Benniha-Bjorkmane sagatavojusi ziņojumu par opozīcijas iespējām Baltijas valstīs un Ukrainā 20.gadsimta 60.-80.gados. Profesors Heinrihs Strods uzstāsies par trimdas izdevumu cenzūru Latvijā 1958.-1989.gadā, bet Valters Nollendorfs par trimdas literārajiem sakariem ar Latviju.

 

Konferences darba kārtībā ir ietverti ziņojumi par jaunatnes pretestības izpausmēm komunistiskajam režīmam Latvijā apskatāmajā laika posmā, padomju drošības iestāžu darbību, padomju varas attieksmi pret reliģiskajām minoritātēm u.c.

 

Atsevišķa konferences sekcija ir veltīta mutvārdu vēstures liecību izmantošanai padomju perioda vēstures pētniecībā.

 

Interesantu referātu piedāvā Ukrainas vēsturnieks Anatolijs Rusnačenko “Ukraina no 20.gadsimta 50.gadu vidus līdz 80.gadu vidum: otrā starp vienlīdzīgajiem vai impērijas kolonija?”

 

Šī ir pirmā Vēsturnieku komisijas organizētā konference, kas pilnībā veltīta padomju perioda vēstures problemātikai.