Vaira Vīķe-Freiberga

Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga šodien Varšavā Eiropas ekonomikas foruma diskusijā “Vai Eiropas ārpolitika: Vienotība caur vienbalsību? (“European Foreign Policy: Uniting through One Voice?”) Uzsvēra – lai gan ES joprojām iet attīstības ceļu uz vienotu ārpolitiku, tās paplašināšanās sekmīgs process ir apliecinājums kopīgas ārpolitikas pamatiem.

 

V.Vīķe-Freiberga, uzrunājot klātesošos, sacīja, ka jaunās Eiropas radīšana ir pierādījums tam, ka Eiropas Savienībā jau darbojas kopīgas ārpolitikas princips. “Eiropa nav radusies vienā dienā, arī ES – ne, tā sākās ar dažu valstu kopīgu ekonomisku līgumu, bet tagad mēs jau spriežam par to, kā radīt jauno - vērtību Eiropu. Skaidrs, ka mums visiem būs smagi jāstrādā, jo nevaram iedomāties, ka vienā rītā pamodīsimies ar gatavu consensus par savu nākotni. Vienprātība lēmumos par ES nākotni jāpanāk caur debatēm un diskusijām, kurās nav tā, ka puse klusē un otra – diktē,” sacīja V.Vīķe-Freiberga.

 

Atbildot uz jautājumu, vai 10 jaunās ES valstis kaut kā mainīs ES ārpolitiku, V.Vīķe-Freiberga atbildēja, ka viens no ES joprojām būs vienprātības jeb consensus princips: “Protams, katra valsts, kas ir pievienojusies ES, ir nākusi ar savām interesēm, taču beigu beigās rodot consensus starp dalībvalstīm, ieguvēji ir visi.” Viņa akcentēja, ka līdzīgi, kā Skandināvijas valstis ir vienmēr bijušas ieinteresētas, lai Baltijas jūras otrā pusē valdītu labklājība un stabilitāte, arī šodien jaunās ES dalībnieces - Baltijas valstis – vēlas, lai viņu kaimiņos uz austrumiem būtu attīstība, demokrātija un stabilitāte,” norādot, ka ieguvējs no tā būtu viss Eiropas kontinents.

 

Diskusijā piedalījās arī Lielbritānijas Eiropas lietu valsts ministrs Denis Makšeins (Denis McShane), Polijas ārlietu ministrijas valsts sekretārs Adams D. Rotfeld (Adam D. Rotfeld), Eiropas reformu centra pētniecības direktors Heather Grabbe u.c.

 

Valsts prezidente foruma ietvaros sniedza intervijas Polijas TV, CNBC, BBC, Bloomberg TV.