Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) 2011.gada sākumā publicētais ziņojums norāda, ka, valstīm palielinot finansējumu veselības aprūpei par 10%, bet neveicot pašas pārvaldes sistēmas reformas, iedzīvotāju dzīves ilgums vidēji pagarinās tikai par trīs-četriem mēnešiem. Turpretim efektīvi organizēta veselības pārvalde pie nemainīgiem izdevumiem spēj panākt iedzīvotāju dzīves ilguma pagarinājumu valstī vidēji par diviem gadiem.
Fiskālās spriedzes un demogrāfisko tendenču dēļ veselības aprūpes sistēmas reforma Latvijā vairs nav izvēle, bet gan nepieciešamība. Latvijā veselības aprūpes reforma norit smagnēji, ar pretrunīgiem uzstādījumiem un ir grūti izprotama iedzīvotājiem. Atšķirīgi par reformu virzieniem un stratēģiskajām izvēlēm nereti spriež arī veselības sektora profesionāļi un citu jomu analītiķi.
Diskusija tiek plānota kā SAK un sektora vadošo pārstāvju, ekonomistu, sociologu un antropologu domu apmaiņa. Dalību diskusijā ir apstiprinājis arī veselības ministrs Juris Bārzdiņš.
Par diskusijas pamatu tiks izmantots ikmēneša socioloģiskais pētījums „DnB NORD Latvijas barometrs”, kas tiek veikts jau trīs gadus un kurā tiek pētītas konkrētā brīža aktuālās norises sabiedrībai nozīmīgā jomā. Kā liecina 2011.gada janvāra pētījuma aptaujas rezultāti, iedzīvotāji ir visai skeptiski attiecībā pret veselības aprūpes nozarē notiekošo, uzskata, ka viena no galvenajām problēmām ir medicīnas pakalpojumu un medikamentu dārdzība. Tās dēļ iedzīvotāji bieži pārlieku vēlu dodas pie ārsta, tādējādi riskējot „ielaist” slimības. Tai pašā laikā „DnB NORD Latvijas barometra” respondenti pietiekami augstu vērtē Latvijas ārstu kvalifikāciju un kompetenci, tostarp – atzinīgi izsakās par ģimenes ārstu institūciju un tās efektivitāti.
Mediju pārstāvjus, kas vēlas atspoguļot diskusiju, aicinām pieteikties Preses dienestā, rakstot prese@president.lv vai zvanot pa tālruni: 67092132 līdz š.g. 1.marta plkst. 12:00.