Vaira Vīķe-Freiberga

V.E. Vairas Vīķes-Freibergas tosts Bulgārijas Republikā dinejā valsts vizītes laikā Sofijā, 2003. gada 4. decembrī

 

Augsti godātais Prezidenta kungs!

Cienītā Prezidenta kundze!

Ekselences! Dāmas un kungi!

 

Šodien man ir patiess prieks un liels gods būt Jūsu vidū, šeit, skaistajā un Latvijai tik draudzīgajā zemē. Es pateicos par izrādīto sirsnību un patieso viesmīlību. Mēs izjūtam, ka viesojamies valstī, ar kuru mums ir ne tikai labas un draudzīgas attiecības, bet arī kopīgi mērķi un virzība.

 

Prezidenta kungs,

 

Mēs esam tikušies dažādos starptautiskos forumos, kur daudziem jautājumiem risinājumus esam meklējuši kopīgi. Taču viesoties Jūsu valstī oficiālā valsts vizītē man ir tas gods būt pirmo reizi. Esmu gandarīta par Latvijas un Bulgārijas dialogu un par iespējām tagad, šīs vizītes laikā, attīstīt mūsu dialogu tālāk.

 

Latvija, kopš savas neatkarības atgūšanas ir daudz strādājusi sava stratēģiskā mērķa sasniegšanai, lai kļūtu par mūsdienās vitāli svarīgo eiro-atlantisko institūciju dalībnieci. Tomēr, neskatoties uz mūsu drosmi un neatlaidību, tas nebūtu paveicams vienatnē. Šāda mērķa sasniegšanai ir nepieciešami uzticami draugi un sabiedrotie. Latvija un Bulgārija ir veiksmīgi sadarbojušās “Viļņas 10” ietvarā, kas ir vērtējams kā nozīmīgs posms mūsu valstu stratēģiskā mērķa sasniegšanā.

 

Latvijas un Bulgārijas kopīgā nākotne un sadarbības perspektīvas eiro-atlantiskajās organizācijās, jo īpaši veicina abu valstu attiecību tālāku paplašināšanu. Šī perspektīva samazina ģeogrāfiskā attāluma nozīmi starp mūsu valstīm.

 

Dalība NATO gan Bulgārijai, gan Latvijai nozīmē savstarpēju uzticēšanos, savstarpēju gatavību palīdzēt, kā arī

Prezidenta kungs!

 

Ar gandarījumu varu teikt, ka Latvijas un Bulgārijas attiecības ir sekmīgi attīstījušās. Ar katru gadu pilnveidojas starpvalstu līgumtiesiskā bāze. Tikai 2002. gada laikā vien parakstīti un spēkā stājušies ir četri līgumi. Tomēr vēl lielas neizmantotās iespējas ir mūsu sadarbībai ekonomiskajā jomā, savstarpējās tirdzniecības apjomi ir ar plašām perspektīvām. Tādēļ nozīmīga, aktivizējoša joma ir Līguma par investīciju aizsardzību un Konvencijas par nodokļu dubultās aplikšanas novēršanu parakstīšanai.

 

Šodien es gribētu izcelt mūsu sadarbību vēl vienā jomā – kultūras jomā. Tieši kultūras jomā veido visdziļāko sadarbību starp tautām, tā atver ceļu daudziem citiem sadarbības veidiem. Latviešu un bulgāru tautas ir starp tām Eiropas tautām, kuru nacionālās kultūras un tradīcijas ir spilgtas kā arī labi pamanāmas. Daudzu bulgāru literātu Antona Strašimirova, Antona Dončeva, Jordana Radičkova un citu autoru darbi ir tulkoti latviešu valodā un publicēti Latvijā. Mēs Latvijā labi pazīstam bulgāru klasiķi un negurstošo brīvības cīnītāju Ivanu Vazovu, viņa slaveno romānu “Grūtā jūgā” (Under the Yoke) mēs lasām arī latviski. Līdzīgi – arī latviešu 19. gadsimta sākuma redzamākie literāti bija ar nākotnes redzējumu apveltīti dedzīgi brīvības cīņā saucēji.

 

Tagad Latvija un Bulgārija ir aktīvi iesaistījušās Eiropas nākotnes jautājumu risināšanā. Mūsu valstu nostāja galvenajos Eiropas nākotnes jautājumos ir ļoti tuva un pat identiska. ES attīstībai ir jāapmierina ikviena Eiropas iedzīvotāja vēlme dzīvot brīvā, drošā un pārtikušā sabiedrībā, tā ir arī ikviena latvieša un bulgāra vēlēšanās.

 

Nesen ir sākusies Starpvaldību konference. Man ir patiess gandarījums, ka arī nākamās Eiropas Savienības dalībvalstis sēž pie sarunu galda un aizstāvēt mūsu kopīgās vērtības un ideālus. Mūsu valstis kļūst par ieinteresētiem partneriem un sabiedrotajiem. tajā piedalās. Šo svarīgo žestu mēs Latvijā uzlūkojam kā apliecinājumu tam, ka arī turpmāk vienlīdzības un solidaritātes principi būs un paliks Eiropas Savienības valstu sadarbības pamatā.

 

Ātrās izmaiņas, kas pašlaik notiek globālā mērogā, prasa, lai ES no jauna apliecina savu vietu jaunajā un sarežģītajā situācijā. Latvija pilnībā atbalsta pieaugošu ES atbildību par mieru un stabilitāti pasaulē. Jaunā Eiropas drošības stratēģija ir solis pareizajā virzienā. ES krīzes kontroles operācijas ir lielisks pierādījums ES spējai sniegt savu ieguldījumu daudzpusīgiem drošības palielināšanas centieniem. Tomēr jebkuras nopietnas un vispusīgas pūles Eiropas drošības palielināšanai jāturpina veikt cik vien iespējams kopsolī ar ASV un pārējiem NATO partneriem. ES un NATO valstis, kopā ar savām sabiedrotajām, ir veiksmīgi īstenojušas kopīgas miera uzturēšanas operācijas un ir devušas lielu ieguldījumu, lai šeit pat blakus - Balkānu reģionā, atgrieztos miers un attīstītos stabila saimnieciskā un politiskā dzīve.

 

Prezidenta kungs,

 

domāju, ka izteikšu gan latviešu, gan bulgāru tautas centienus, sakot, ka mēs gribam un varam būt tādas Eiropas sastāvā, kas ir vienota, ceļot tās nākotni, stipra un apņēmīga saskarsmē ar jaunā gadsimta izaicinājumiem. Gribu uzsvērt, ka Latvija vēlas, lai Bulgārija kļūtu par pilntiesīgu Eiropas Savienības dalībvalsti cik drīz vien iespējams.

 

Esmu pārliecināta, ka Latvijas un Bulgārijas tautu sadarbība, balstīta uz līdzīgu nākotnes izpratni, attīstīsies daudz straujāk un būs labs pamats jaunu, vēl neizmantotu iespēju realizēšanai. Man ir liels prieks sveikt Jūs šādā noskaņā, kur mūs vieno kopīgi ideāli, vērtības un Eiropas tālākattīstības redzējums.

 

Atļaujiet man savā un mana vīra Imanta Freiberga vārdā novēlēt Jums, Prezidenta kungs, spēku un enerģiju nozīmīgajā darbā Jūsu Bulgārijas Republikas labā. Vēlos uzsaukt šo tostu Jums, Prezidenta kungs un Jums, prezidenta kundze! Par Latvijas un Bulgārijas valstu draudzību un veiksmīgu sadarbību mūsu tautu nākotnes un labklājības vārdā!