Vaira Vīķe-Freiberga

VALSTS PREZIDENTES DARBA KĀRTĪBA 2005. GADA 22. SEPTEMBRIS

 

Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga rīt, 22.septembrī kopā ar Lietuvas prezidentu Valdu Adamku atzīmēs Baltu vienības dienu, Vītauta Dižā universitātē Kauņā atklājot Lietuvas un Latvijas foruma 1.kongresu.

 

Pēc prezidentu uzrunām iecerēts parakstīt dokumentu par Baltu padomes nodibināšanu, ko no Lietuvas puses parakstīs Lietuviešu valodas komisijas vadītāja Irena Smetoniene un Latvijas – Valsts valodas komisijas vadītājs Andrejs Veisbergs.

 

Valsts prezidentes darba vizīte Kauņā

 

CETURTDIENA, 22. SEPTEMBRIS

 

10:00 Valsts prezidentes piedalīšanās kongresa “Lietuvas un Latvijas forums” atklāšanā Vitauta Dižā universitātē

 

11:30 Lietuvas prezidenta vēsturiskās pils apmeklējums

Preses iespēja

 

12:10 Lietuvas prezidenta rīkotas darba pusdienas

 

13:35 Mikolaja Konstantīna Čurļona nacionālā muzeja apmeklējums

 

atgriešanās Rīgā

 

Sīkāka informācija par forumu:

 

Latvijas un Lietuvas forums ir abu baltu tautu vēlme veidot kopīgu dialogu par baltu vietu 21. gadsimta globālajā pasaulē, aktualizējot baltu kultūras mantojuma nozīmi un stiprināt abu tautu sadarbību izglītības, kultūras un ekonomikas jomā.

 

Forums notiek Latvijai un Lietuvai nozīmīgā brīdī, jo tieši šogad abas valstis svinēja neatkarības atgūšanas piecpadsmito gadadienu un atzīmēja dalības Eiropas Savienībā un NATO pirmo gadadienu.

 

Forumu atbalsta Latvijas Republikas prezidente Vaira Vīķe-Freiberga un Lietuvas Republikas prezidents Valds Adamkus, kā arī abu valstu ārlietu ministrijas. Forumu rīko speciāli izveidota abu valstu rīcības komiteja. Uz forumu aicināti cilvēki, kas vistiešākajā veidā veicina abu baltu tautu sadarbību – tulkotāji, rakstnieki, teātra un kino ļaudis, zinātnieki, muzejnieki un citi kopīgu projektu autori visdažādākajās jomās, kā arī Latvijas un Lietuvas izglītības, kultūras, ekonomikas sektoru vadītāji, ministriju pārstāvji u.c.

 

Darbs forumā veidots trijās sekcijās.

 

Sekcijā „Baltu identitātes un etnosa ilgtermiņa saglabāšanās problēmas” diskusijas ar referātiem aizsāks LU prof. J. Kursīte, LZA akadēmiķis J. Stradiņš, Dr. D. Kuzmickaite, runājot par baltu pašapziņu, par vēsturiski sadalītām baltu tautām un to mūsdienu tieksmi atrast kopsaucējus u.c. Diskusijā no Latvijas piedalīsies Starptautiskās migrācijas organizācijas biroja vadītājs I. Mežs, Latvijas Naturalizācijas pārvaldes priekšniece E. Aldermane, Latvijas Kultūras fonda priekšsēdētājs P. Bankovskis, vēsturnieks O. Auns, filozofe E. Buceniece u.c.

 

Sekcijā „Lietuvas un Latvijas kultūras dialogs” tiks iezīmēti trīs diskusiju virzieni: par Latvijas un Lietuvas kultūras sadarbības dažādiem aspektiem sarunu ievadīs Latvijas Kultūras ministrijas valsts sekretāra vietniece kultūrpolitikas jautājumos D. Neiburga, par dažādiem baltu kultūras saglabāšanas un aktualizēšanas aspektiem referēs LU Letonikas centra vadītājs, asoc.prof. V. Muktupāvels, savukārt par baltu valodu mācīšanu Lietuvas un Latvijas izglītības iestādēs sarunu sāks Latvijas Izglītības ministre I. Druviete un Vītauta Dižā universitātes Letonikas centra vadītājs, doc. A. Butkus. No Latvijas puses sekcijā darbosies dzejnieki un atdzejotāji K. Skujenieks, U. Bērziņš, P. Brūveris, režisors M. Tenisons, Latvijas Rakstnieku savienības priekšsēdētāja I. Kolmane, Latviešu literatūras centra direktore M. Dziļuma, baltu valodnieks, Latvijas vēstnieks Polijā A. Sarkanis, LNB direktors A. Vilks, Rīgas lietuviešu skolas direktore A. Treija, LU Lituānistikas centra vadītāja, asoc. prof. L. Balode, LFMI direktors B. Kalnačs, RPIVA rektore, prof. D. Markus, Latvijas Valsts arhīvu ģenerāldirektors V. Štāls, Tautas frontes muzeja direktore M. Usenko u.c.

 

Sekcijā „Ekonomikas aksioma: kaimiņi nevar netirgoties” tiks rasts kopīgs dialogs par tādiem jautājumiem kā Baltijas valstu uzņēmējdarbības vide: īpatnības, kopīgais un atšķirīgais (referē Latvijas un Lietuvas tirdzniecības kameru pārstāvji A. Zekunde un K. Liutkus), iespēja veidot kopīgu Latvijas un Lietuvas tirgu (referē VP Market valdes priekšsēdētājs I. Staškevičius), enerģētikas aktualitātes reģionā (referē G. Adlis, Kauņas Tehnoloģijas Universitāte), tūrisma attīstības virzieni Lietuvā un Latvijā (referē A. Lukoševičius, Lietuvas valsts tūrisma departaments, U. Vītoliņš, Latvijas Tūrisma attīstības valsts aģentūra), Zināšanu ekonomikas un informācijas sabiedrības veidošana Lietuvā un Latvijā (referē V. Vitkauskas, asociācijas INFOBALT prezidents, A. Vasiļjevs, Latvijas Informācijas tehnoloģiju un telekomunikāciju asociācija).

 

LIETUVAS UN LATVIJAS FORUMA PROGRAMMA

Vītauta Dižā universitāte

Gimnazijos ie. 7, Kauņa

 

22. septembris:

 

10:00–11:00 kongresa atklāšana (VDU Lielā aula, 2. stāvs );

VDU Rektora, Kauņas pilsētas mēra A. Garbaraviča uzrunas; foruma idejas prezentēšana. Latvijas Republikas prezidentes V. V. Freibergas un Lietuvas Republikas prezidenta V. Adamkus uzrunas; Latvijas Valodas komisijas un Lietuvas valsts valodas komisijas priekšsēdētāju uzrunas; Latvijas Valodas komisijas un Lietuvas valsts valodas komisijas sadarbības līguma parakstīšanās. Meiteņu kora “Pastorāle” uzstāšanās.

 

11:30–13:30 darbs un diskusijas sekcijās:

● Baltu identitātes un etnosa ilgtermiņa saglabāšanas problēmas; (Maironio auditorija)

● Lietuvas un Latvijas kultūras dialogs; (VDU Lielā aula)

● Ekonomikas aksioma: kaimiņi nevar netirgoties; (Pranciškaus Petro Būčio auditorija)

 

14:30–16:30 darbs un diskusijas sekcijās:

● Baltu identitātes un etnosa ilgtermiņa saglabāšanas problēmas;

● Lietuvas un Latvijas kultūras dialogs;

● Ekonomikas aksioma: kaimiņi nevar netirgoties;

 

17:30–18:30 kongresa noslēgums, rezolūcijas prezentēšana (VDU Lielā aula).