Vaira Vīķe-Freiberga

Valsts prezidente Vairas Vīķe-Freiberga šodien teica runu ASV, Somijas, Baltijas valstu un Krievijas uzņēmējām Helsinkos, akcentējot to, ka mūsdienu pasaulē jāmeklē jauni sadarbības veidi starp dažādiem pasaules reģioniem. “Un šī ir lieliska iespēja Latvijas uzņēmējām gūt jaunu pieredzi un kontaktus ar partneriem citās valstīs, kā arī piesaistīt ASV kapitālu Baltijas reģionam,” uzsvēra Valsts prezidente. Prezidente uzaicināja konferences dalībnieces nākamo sanāksmi tuvāko 2 gadu laikā noturēt Rīgā.

         

 Piesakot  Latvijas Valsts prezidenti, tika atzīmēts, ka V.Vīķe-Freiberga ir drosmīga Latvijas interešu aizstāve starptautiskajā arēnā, kā arī ir pazīstama kā neatlaidīga sarunu risinātāja. Tika pieminēts arī tas, ka šobrīd Latvijas aktualitāte ir lauksaimniecības jautājumu risināšana ES iestāšanās sarunās un Latvijas pozīcijas aizstāvēšana, kurā prezidentei ir nozīmīga loma.

         

 Savā runā prezidente atzīmēja, ka “Baltijas jūras reģions ietver atšķirīgas valstis. Kaut arī tās veido vienu ģeogrāfisko reģionu, tās vēl aizvien raksturo lielas atšķirības ieņēmumos, iedzīvotāju dzīves līmenī un tajā, ko viņi sagaida no dzīves. Tas viss ir rezultāts dramatiski atšķirīgajiem valstu likteņiem pēdējā gadsimtā. Skandināvijas valstis, Baltijas valstis un Krievija, kas veido šo reģionu katra iesaistījušās dažādās starptautiskās apvienībās un aliansēs. Dažas valstis, piemēram, Dānija un Vācija ir gan ES gan NATO locekles, citas, piemēram, Polija ir NATO locekles, bet nav ES. Zviedrija un Somija savukārt ir ES dalībvalstis, bet nav NATO. Latvija, Lietuva un Igaunija drīz cer kļūt par abu organizāciju dalībvalstīm, bet tāda valsts, kā Krievija tuvākajā nākotnē nebūs nevienā no šīm organizācijām. Neraugoties uz to, visas reģiona valstis ir sapratušas, ka ciešāka pārrobežu sadarbība būs ieguvums tām visām -  lielāka ekonomiskā aktivitāte un augstāks labklājības līmenis.”

         

Runājot par sieviešu stāvokli pasaules sabiedrībā, prezidente sacīja: “Mēs, Baltijas jūras reģiona sievietes, varam uzskatīt sevi par priviliģētām kopš mūsu reģions ir brīvs no šausmām, kas moka daudzas pasaules daļas. Mēs esam pasargātas no barbariskām paražām un attieksmēm, kas vēl arvien valda pār miljoniem sieviešu Āzijā un Āfrikā. Mēs neesam to valstu starpā, kur vardarbība pret sievietēm ir atļauta ar likumu, piemēram, kā Nigērijā, kur sieviete, kas atzīta par vainīgu laulības pārkāpumā, var tikt apmētāta ar akmeņiem līdz nāvei. Tagad mūsu valstīs, kā ikvienā pasaules valstī un visos sociālajos slāņos, sievietes arvien vēl ir dažādu pakāpju vardarbības upuris gan ģimenē, gan sabiedrībā.” Prezidente arī runāja par izglītības nozīmi sievietes izaugsmes iespējās.