Vaira Vīķe-Freiberga

 

Žurnālistu akreditāciju vizītes atspoguļošanai lūdzam pieteikt Preses dienestā līdz 23.aprīlim, plkst.12.00, pa tālr.7092122, prese@president.lv, faksu 7320404!!!

 

OTRDIENA, 23. APRĪLIS

 

Ierašanās Rīgā.

 

TREŠDIENA, 24. APRĪLIS

 

10:00 Austrijas prezidenta Tomasa Klestila un Margotas Klestilas-Lofleres kundzes oficiālā sagaidīšanas ceremonija Rīgas pilī

10:15 Kopēja fotografēšanās un parakstīšanās Goda viesu grāmatā Rīgas pils Ģerboņu zālē

10:20 Abu valstu prezidentu saruna Zelta zālē

10:20 Abu valstu delegāciju saruna Sanāksmju zālē

10:55 Abu valstu prezidentu un delegāciju saruna Sanāksmju zālē

11:05 Abu valstu prezidentu preses brīfings Zilajā foajē

11:40 Ziedu nolikšanas ceremonija pie Brīvības pieminekļa

12:15 Austrijas prezidenta tikšanās ar LR Ministru prezidentu

Andri Bērziņu viesnīcā “Radisson SAS Daugava” Gaujas zālē

12:50 Vairas Vīķes Freibergas un Tomasa Klestila piedalīšanās abu valstu Biznesa foruma atklāšanā

13:50 Okupācijas muzeja ekspozīcijas apskate

14:10 Valsts prezidentes Vairas Vīķes-Freibergas un Imanta Freiberga kunga rīkotas oficiālās pusdienas  Melngalvju namā

15:55 Došanās uz Tallinu

 

Margotas Klestilas-Lofleres kundzes programma

 

TREŠDIENA, 24. APRĪLIS

 

Līdz plkst. 10:20 kopīga programma ar Austrijas prezidentu

10:30 Centrālās bērnu slimnīcas apmeklējums

11:30 Latvijas Nacionālās operas apmeklējums

12:15 -12:50 Pastaiga pa Vecrīgu

 

  

Latvijas un Austrijas attiecības

11.03.2002.

 

Latvijas Republikas un Austrijas Republikas divpusējās attiecības ir labas un to attīstībā vērojama augoša sadarbības dinamika. Sadarbība mērķtiecīgi tiek attīstīta, ievērojot Latvijas aktīvo integrācijas procesu ES un Austrijas kā ES dalībvalsts pieredzi. Latvija ir ieinteresēta sekmēt Austrijas sabiedrības informētību un atbalstu Latvijas ātrākai integrācijai ES, tādēļ tā ir gandarīta par Austrijas iniciēto Baltijas valstu prezentāciju “Baltijas valstis, Austrija un ES paplašināšanās” (“The Baltic States, Austria and EU-Enlargement”), kas notika 2001. gada novembrī Vīnē. Latvija atzinīgi vērtē arī informēšanas iniciatīvu ‚Austrijas platforma’ (‘Österreich-Plattform’), kas veidota kā atklāts dialogs ar sabiedrību par ES paplašināšanās procesu.

 

Aktīvi veidojas starpparlamentārie kontakti, īstenojot vizīšu apmaiņas un attīstot partiju kontaktus. Daudzi sadarbības projekti sekmīgi tiek realizēti iekšlietu, aizsardzības, izglītības un kultūras jomās. Perspektīvas sadarbības iestrādes veidojas ar Austrijas federālajām zemēm Štīriju un Zalcburgu.

 

Svarīgs impulss abu valstu attiecībās bija 2001. gadā notikušās Valsts prezidentes Vairas Vīķes –Freibergas vizītes Austrijā, kā arī Austrijas ārlietu ministres Dr. Benitas Ferero-Valdneres (Dr. Benita Ferrero-Waldner) oficiālā vizīte Latvijā. 2002. gada aprīļa nogalē trīs Baltijas valstis darba vizītē apmeklēs Austrijas Federālais prezidents Dr. Tomass Klestils (Dr. Thomas Klestil).

 

Diplomātisko attiecību vēsture

 

Austrija atzina Latvijas valsti un nodibināja diplomātiskās attiecības 1921.gada 17.februārī. Diplomātiskās attiecības tika atjaunotas 1992.gada 19.janvārī. Austrijas vēstniecību Rīgā 1997.gadā atklāja toreizējais Austrijas ārlietu ministrs Volfgangs Šisels (šobrīd - Austrijas Federālais kanclers).

 

Kopš 2001.gada 27.marta Austrijas ārkārtējais un pilnvarotais vēstnieks Latvijas Republikā ir Volfgangs Jillī (Wolfgang Jilly). Kopš 2000.gada 7.novembra Latvijas ārkārtējā un pilnvarotā vēstniece Austrijas Republikā ir Elita Kuzma.

 

Latvijas goda konsuls Austrijā kopš 1997. gada ir Mag.Dr. Karls Vindings (Mag. Dr. Karl Winding), rezidē Zalcburgā.

 

Ekonomiskā sadarbība

 

Sekmīgi attīstās Latvijas un Austrijas ekonomiskā sadarbība. Saimniecisko attiecību izaugsme vērtējama kā perspektīva, īpaši, ievērojot moderno tehnoloģiju – IT un High tech - straujo attīstību.

2001.gadā Latvijas ārējās tirdzniecības apgrozījums ar Austriju sasniedza 52,5 milj. USD. Latvijas eksports uz Austriju bija 12 milj. USD (0,61% no Latvijas eksporta kopapjoma), savukārt, Latvijas imports no Austrijas sasniedza 40,3 milj. USD (1,15% no kopējā Latvijas importa apjoma).

 

Galvenās Latvijas eksporta preces uz Austriju ir tekstilmateriāli un tekstilizstrādājumi (54,38%); koksne un tās izstrādājumi (30,75%). Svarīgākās importa preces no Austrijas - mašīnas un mehānismi, elektriskās iekārtas (31,70%); ķīmiskās rūpniecības un saskarnozaru produkcija (13,99%); metāli un to izstrādājumi (9,56%); plastmasas un tās izstrādājumi, kaučuks un gumijas izstrādājumi (7,67%).

 

Pēc LR Uzņēmumu reģistra datiem 2002. gada februārī Austrija ieņēma 18. vietu lielāko investētājvalstu vidū, ieguldot Latvijā 10 milj. USD. 2001. gada augustā Latvijā bija reģistrēti 89 Austrijas - Latvijas kopuzņēmumi. 

 

Kopš 1998. gada Latvijā darbojas Austrijas Tirdzniecības birojs, kas veicina saimnieciskos kontaktus starp abu valstu uzņēmējiem. Nozīmīgs ekonomiskās sadarbības instruments ir regulāri notiekošās Austrijas Tirdzniecības misijas Baltijas valstīs. Pēdējā Latvijā notika 2001. gada maijā; tajās tika pārstāvēti vairāk nekā 20 Austrijas uzņēmumi.

 

Sadarbība citās jomās

 

Ievērojot Latvijas nākotnes dalību ES, Latvijai būtiska ir sadarbība ar Austriju iekšlietu jomā. Iekšlietu ministrijas un Austrijas Federālās Iekšlietu ministrijas, kā arī to pakļautībā esošo struktūrvienību sadarbība notiek 1997.gada 16.jūlijā Vīnē parakstītās starpresoru vienošanās “Par sadarbību starptautiskās organizētās noziedzības, starptautiskās nelegālās narkotiku tirdzniecības un starptautiskā terora apkarošanas jomās” ietvaros. Latvija ir gandarīta par Austrijas gatavību sniegt atbalstu Šengenas informācijas sistēmas izveidei Latvijā. Ciešāku kontaktu veidošanu starp policijas struktūrvienībām, drošības jomā (robežapsardze, nelegālā imigrācija, vīzu jautājumi) un Eiropas integrācijas jautājumos, abas puses atzinušas par prioritārām kooperācijas jomām. Šobrīd norit saskaņošanas darbs pie Latvijas – Austrijas starpvaldību līguma par sadarbību policijas jomā. 

 

Savstarpēji ieinteresēta un padziļināta sadarbība izveidojusies izglītības jomā. Latvijai nozīmīga ir Austrijas pieredze bilingvālās apmācības un ar to saistītās metodikas jomā. Kā aktīva sadarbības forma veidojas Latvijā strādājošo vācu valodas skolotāju stažēšanās Austrijā. Īpaši vērtīgs šāds sadarbības modelis ir skolotājiem, kas vācu valodu pasniedz skolās ārpus Rīgas.

 

Jāatzīmē Austrijas vēstniecības Rīgā ieguldījums kontaktu veicināšanā un projektu realizācijā kultūras jomā. Sadarbībā ar Šveices vēstniecību, 2001. gada 13. septembrī Rīgā tika atklāta kopīga vācu valodā iznākušās literatūras bibliotēka. Notikušas virkne mākslas un foto izstāžu Rīgā, kā arī citās Latvijas pilsētās. Ar bijušā Austrijas vēstnieka Latvijā A. Kozusnika gādību 2001. gada maijā Latvijas Nacionālā Opera kā dāvinājumu saņēma koncertflīģeli Bösendorf. 2001. gada rudenī kopā ar pārejām Baltijas valstīm Skandināvijas kino dienu ietvaros Latvijai bija iespēja Vīnē piedalīties Baltijas kino dienās.

 

Tā kā 2003. gadā Grāca būs Eiropas kultūras galvaspilsēta, plānotajos kultūras pasākumos aicināti piedalīties arī dalībnieki no Latvijas – kori, vizuālās mākslas pārstāvji, mākslas zinātnieki. 

 

Nozīmīgākās vizītes / tikšanās

 

1999.gada 3.maijs

Ārlietu ministra Valda Birkava oficiālā vizīte Austrijā

2000.gada 19.-20.decembris

Austrijas valdības pilnvarotā ES jautājumos Dr. Erharda Buseka (Dr. Erhard Busek) vizīte Latvijā

2001.gada 3.-4.aprīlis

Austrijas ārlietu ministres Dr. Benitas Ferero-Valdneres (Dr. Benita Ferrero-Waldner) oficiālā vizīte Latvijā

2001.gada 10.maijs

Ministru prezidenta Andra Bērziņa tikšanās ar Austrijas Federālo kancleru Dr. Volfgangu Šiselu (Dr. Wolfgang Schüssel) Vīnē

2001.gada 17.-19.jūnijs

Valsts prezidentes Vairas Vīķes – Freibergas dalība Zalcburgas seminārā “Sustaining Democracy in the Modern World”. Tikšanās ar Nacionālās padomes prezidentu Dr. Heincu Fišeru un Austrijas ārlietu ministri Dr. Benitu Ferero-Valdneri

2001.gada 1.-3.jūlijs

Valsts prezidentes Vairas Vīķes- Freibergas dalība Eiropas Ekonomikas samitā Zalcburgā. Tikšanās ar Austrijas Federālo prezidentu Dr. Tomasu Klestilu (Dr. Thomas Klestil)

2001.gada 29.-30.oktobris

Austrijas Nacionālās padomes prezidenta Dr. Heinca Fišera (Dr. Heinz Fischer) oficiālā vizīte Latvijā

2001.gada 25.-27.novembris

Ārlietu ministra Induļa Bērziņa dalība konferencē „Baltijas valstis, Austrija un ES paplašināšanās” Vīnē. Tikšanās ar Austrijas Nacionālās padomes prezidentu Dr. Heincu Fišeru un ārlietu ministri Dr. Benitu Ferero-Valdneri

 

Svarīgākie līgumi:

  • Nolīgums par ārējo tirdzniecību un ekonomiskajiem sakariem (spēkā kopš 1996. gada 1. februāra),
  • Nolīgums par gaisa satiksmi (spēkā kopš 1992. gada 1. septembra),
  • Līgums par ieguldījumu veicināšanu un to aizsardzību (spēkā kopš 1996. gada 1. maija),
  • Līgums par sadarbību starptautiskās organizētās noziedzības, starptautiskās nelegālās narkotiku tirdzniecības un starptautiskā terorisma apkarošanā (spēkā kopš 1997. gada 16. jūlija),
  • Līgums par vīzu režīma atcelšanu (spēkā kopš 1999. gada 1. februāra),
  • Līgums par personu, kas nelegāli ieceļojušas vai uzturas atpakaļuzņemšanu (Atpakaļuzņemšanas līgums) (spēkā kopš 2000. gada 1. septembra).

Sagatavošanā:

  • Dubultnodokļu konvencija
  • Līgums par sadarbību policijas jomā.