Vaira Vīķe-Freiberga

Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga šodien, 14.septembrī, ANO 60.Ģenerālās asamblejas debatēs par organizācijas reformu jautājumiem uzsvēra, ka ANO vairāk nekā jebkad ir nepieciešamas fundamentālas un tālredzīgas reformas, lai tā būtu dzīvotspējīga un efektīva organizācija, kas atbilst 21.gadsimta ritmam. “Būt brīvam no trūkuma, bailēm un būt brīvam dzīvot cieņas pilnu dzīvi – šiem ir jābūt organizācijas galvenajiem mērķiem, lai mēs varētu atbildēt uz cilvēku likumīgajām cerībām.”

 

Viņa norādīja, ka ANO valstis ir apstiprinājušas gribu sasniegt Tūkstošgades mērķus, lai samazinātu nabadzību, slimības, atbalstītu bērnu izglītību un dzimumu līdztiesību, panāktu videi draudzīgu attīstību, starptautisko mieru un drošību, taču ir jānodrošina, ka jebkura palīdzības programma tiek īstenota ar labas vadības principiem.

 

V.Vīķe-Freiberga pauda gandarījumu, ka ir panākta vienošanās līdz šī gada beigām nodibināt Miera veidošanas komisiju, kam būtu svarīga loma pēc-konfliktu situācijās un miera veicināšanā pasaulē. Tāpat viņa atzinīgi vērtēja vienošanos par Cilvēktiesību padomes radīšanu un Augstā komisāra cilvēktiesību jautājumos pilnvaru stiprināšanu. “Cilvēktiesības iet roku rokā ar demokrātiju, tāpēc Latvija atbalsta Demokrātijas fonda dibināšanu, kas sniegs palīdzību valstīm, kas vēlas konsolidēt demokrātiskas politiskās sistēmas un likuma varu.”

 

Par būtisku ANO soli prezidente nosauca viennozīmīgu nosodījumu terorismam visās tā formās un izpausmēs. Savukārt runājot par sarežģīto ANO Drošības padomes reformu, viņa aicināja dalībvalstis līdz šī gada beigām atrisināt viedokļu domstarpības un panākt vienošanos šajā jautājumā, tā kā “praktiski visi piekrīt, ka tā ir jāreformē”.

 

V.Vīķe-Freiberga arī runāja par reformu iespaidu uz organizācijas prestižu, jo līdztekus vairuma ANO darbinieku atbildīgajam darbam vēl nesenā pagātnē ir pieredzēti arī kukuļņemšanas, naudas izšķiešanas vai piesavināšanās gadījumi, kā arī atsevišķu ANO miera uzturēšanas karavīru nepiedienīga rīcība: “Tāpēc mums ir jāpieņem daži smagi un atbildīgi lēmumi, un tāpēc mums ir apņēmīgi jārīkojas, lai panāktu, ka nekas tāds vairs neatkārtojas.”