Andris Bērziņš
Amerikas Savienoto Valstu, Igaunijas Republikas, Latvijas Republikas un Lietuvas Republikas kopējais paziņojums ASV-Baltijas samitā, piedaloties Amerikas Savienoto Valstu prezidentam Barakam Obamam, Latvijas prezidentam Andrim Bērziņam, Igaunijas prezidentam Tomasam Hendrikam Ilvesam un Lietuvas prezidentei Daļai Grībauskaitei, Vašingtonā, Baltajā namā.

 

Amerikas Savienotās Valstis, Igaunijas Republika, Latvijas Republika un Lietuvas Republika no jauna apliecina apņemšanos stiprināt mūsu savstarpējās attiecības, kopīgi paplašinot tirdzniecības saites, lai nodrošinātu ekonomisku labklājību; pilnveidot stratēģisko sadarbību, lai risinātu globālos drošības izaicinājumus un veicinātu demokrātiju un cilvēktiesības visā pasaulē.

 

Kā NATO sabiedrotie, kurus saista kopīgas transatlantiskās vērtības un vīzija par vienotu, brīvu un mierpilnu Eiropu, mēs apņemamies turpināt un paplašināt sadarbību Baltijas reģionā un citur, lai veidotu pārtikušāku, drošāku un [visus sabiedrības slāņus] iekļaujošāku nākotni.

 

Katra Baltijas valsts ir piedzīvojusi ievērojamas pārmaiņas kopš neatkarības atjaunošanas pirms vairāk nekā divām desmitgadēm. Saskaņā ar 1998.gada ASV - Baltijas hartā pausto apņemšanos Baltijas valstis kļuvušas par nozīmīgām NATO un Eiropas Savienības dalībniecēm. Pievienojoties pasaules attīstītāko valstu saimei tādās organizācijās kā Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija (OECD) un Eiropas vienotās valūtas zonai, kā arī uzņemoties rotējošo prezidentūru Eiropas Savienības Padomē, šo valstu pozitīvā ietekme uz globālo drošību un ekonomiku turpina pieaugt.

 

Gatavojoties nākotnes izaicinājumiem, mēs apzināmies, ka ASV sadarbībai ar Baltijas valstīm, Baltijas valstu savstarpējai sadarbībai, sadarbībai ar citiem reģionālajiem partneriem, piemēram, Ziemeļvalstīm, kā arī sadarbības centieniem transatlantiskajos un starptautiskajos forumos būs izšķiroša nozīme mūsu kopīgo panākumu nodrošināšanā. Tāpēc mēs esam ieinteresēti turpināt attīstīt sadarbībā balstītas un cieņpilnas attiecības ar visām reģiona valstīm. Mēs esam stiprāki un spējam panākt vairāk, ja mēs apvienojam spēkus, lai sasniegtu kopīgos mērķus.

 

Mēs vēlreiz apstiprinām savu atbalstu sarunām par Transatlantisku tirdzniecības un investīciju partnerību (T-TIP) kā šīs paaudzes iespēju paplašināt spēcīgas kultūras un ekonomiskās sadarbības saites starp Eiropu un Amerikas Savienotajām Valstīm. T-TIP ne tikai izveidos augstas kvalitātes visaptverošu līgumu, kas stiprinās globālo tirdzniecības sistēmu, bet arī veicinās konkurētspēju un izaugsmi, palielinot to daudzo miljonu darbavietu skaitu, kas jau pastāv transatlantiskās tirdzniecības un investīciju rezultātā, tajā skaitā Baltijas valstīs un Amerikas Savienotajās Valstīs.

 

Ņemot vērā, ka droša un diversificēta energoresursu piegāde ir būtisks elements ekonomiskajā izaugsmē, no jauna apliecinām apņemšanos stiprināt Baltijas reģiona enerģētikas drošību. Mēs apzināmies Eiropas Savienības Trešās enerģētikas paketes ieviešanas nozīmi un nepieciešamību attīstīt projektus, kas iekļauti Baltijas enerģijas tirgu starpsavienojumu plānā. Tas dažādotu enerģijas avotus, attīstītu caurskatāmību enerģijas tirgos un nodrošinātu ilgstošu ekonomisko izaugsmi visā reģionā. Amerikas Savienotās Valstis stingri atbalsta Baltijas valstu centienus attīstīt pašmāju energoresursus un videi draudzīgus enerģijas risinājumus, tajā skaitā energoefektivitāti, lai sasniegtu mūsu kopīgos mērķus – stiprinātu enerģētikas drošību, risinātu klimata pārmaiņu jautājumus un veicinātu kodolenerģijas drošību.

 

Apzinoties priekšrocības un riskus, kas saistīti ar mūsu pieaugošo atkarību no informācijas tehnoloģijām un kibertelpas, mēs pastiprināsim mūsu iesaisti kiberdrošības jautājumu risināšanā reģionālā un globālā līmenī. Mēs sekmēsim reģiona nozīmīgākās infrastruktūras kiberdrošību, izmantojot publiskā un privātā sektora partnerību. Turpināsim sadarbību kibernoziegumu lietu ierosināšanā un izmeklēšanā. Veicināsim mūsu kopīgo vīziju par interneta brīvību, sadarbojoties ar citām valstīm, starptautiskām organizācijām, pilsonisko sabiedrību un privāto sektoru. Mūsu centienu pamatā ir kopīgs mērķis – atvērts, sadarbspējīgs, drošs un uzticams internets, kas pasargā privātumu un pilsoniskās tiesības, nodrošina brīvu informācijas un ideju plūsmu, kā arī veicina inovācijas, kas ir būtiskas modernajām ekonomikām.

 

Amerikas Savienoto Valstu un Eiropas drošība nav nodalāma. Kā apliecināts ASV - Baltijas hartā un pamatojoties uz partnerību NATO ietvaros, Amerikas Savienotajām Valstīm ir dziļa un pastāvīga interese par Igaunijas, Latvijas un Lietuvas neatkarību, suverenitāti, teritoriālo integritāti un drošību. Baltijas valstis veica ievērojamu ieguldījumu NATO misijās Afganistānā un citur pasaulē. Mēs esam apņēmušies saglabāt un paplašināt alianses spējas kolektīvās aizsardzības, kopīgās drošības un krīžu vadības jomās Eiropā un aiz tās robežām. Apzinoties praktiskās sadarbības nozīmi, mēs strādāsim kopā, lai nodrošinātu efektivitāti un pēc iespējas labāk izmantotu mūsu ierobežotos resursus. Mēs darbosimies saskaņoti NATO ietvaros, lai definētu prioritātes, kā arī nodrošinātu militāro apmācību un vingrinājumu iespējas, vienlaikus īstenojot reģionālu sadarbību kopīgu iepirkumu un citu drošības projektu īstenošanā tad, kad tas ir savstarpēji izdevīgi.

 

Ņemot vērā, ka NATO transformē savu misiju Afganistānā tā, lai pēc 2014.gada tā vairs nebūtu saistīta ar kaujas uzdevumiem, ir būtiski saglabāt alianses spēju nodrošināt kolektīvo aizsardzību un veicināt globālo drošību. Lai gan pasaules ekonomiskā situācija saskaras ar izaicinājumiem, mums visiem ir jānodrošina adekvātas investīcijas aizsardzībā ar mērķi saglabāt spējīgu, mobilu un sadarboties spējīgu militāru spēku. Tāpēc no jauna apņemamies sasniegt vai saglabāt aizsardzības finansējumu, kas atbilst diviem procentiem no iekšzemes kopprodukta.

 

Pēdējo divu desmitgažu laikā Baltijas valstis veikušas vērienīgas demokrātiskās pārmaiņas. Šobrīd tās ir uzņēmušās līderību demokrātijas, cilvēktiesību un pilsoniskās sabiedrības stiprināšanā Eiropas Savienības Austrumu partnerības valstīs. Baltijas valstis sniedz attīstības palīdzību arī citām pārejas posmā esošām valstīm. Mēs kopīgi meklēsim iespējas paplašināt šos centienus, kā arī sadarbosimies ar citām līdzīgi domājošām valstīm reģionā tā, lai Baltijas valstis varētu dalīties savā veiksmīgajā pieredzē ar jaunām demokrātijām visā pasaulē.

 

Apzinoties mūs vienojošās ciešās saites un kopīgās vērtības, no jauna apliecinām apņemšanos veicināt tiesiskumu kā pamatu, uz kā balstās neatkarīgo un demokrātisko valstu saime, kuras veidojošām sabiedrībām ir atbildība nodrošināt un cienīt visu cilvēku vispārējās tiesības un cilvēcisko cieņu viņu apdzīvotajās teritorijās.

 

Baltijas valstis ir joprojām pateicīgas Amerikas Savienotajām Valstīm un Amerikas tautai par neatzīšanas politiku Aukstā kara laikā. Mūsu silto attiecību pamatā ir ciešas personiskās saites un igauņu, latviešu un lietuviešu diasporu bagātīgais ieguldījums Amerikas Savienoto Valstu multietniskās kultūras attīstībā.