Vaira Vīķe-Freiberga

Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga šodien Frankfurtes grāmatu gadatirgū piedalījās grāmatas “In the Name of Freedom” atvēršanas svētkos.

 

Atverot grāmatu Eiropas Padomes deputāts no Zviedrijas, Šūmaņa Fonda pārstāvis Pērs Stenmarks (Per Stenmarck) sacīja, ka šodien tiek atklāta grāmata par tādas personības dzīvi, kas nākotnē vēl spoži liks sevi manīt jaunajā Eiropā. Viņš atzīmēja, ka 2002.gada noslēgumā Kopenhāgenā Eiropa beidzot pāršķīra jaunu lappusi savā vēsturē, kas izbeidza 2.Pasaules kara sekas, kas Latvijai bija nozīmējušas 50 gadus okupācijas, un vēl pirms dažiem gadiem ne pārāk daudzi ticēja tam, ka jau šajā paplašināšanās kārtā Latvija tiks uzaicina kļūt par pilntiesīgu dalībvalsti. P.Stenmarks atzīmēja, ka Vaira Vīķe-Freiberga ir daudz ar savu personību devusi Latvijai un tās attīstībai kā ārpolitikā, tā valsts iekšpolitikā, un viņa ir padarījusi nozīmīgu darbu vērtību stiprināšanā valstī. “Tā ir grāmata gan par Latvijas sasniegumiem, gan par pašas Vaira Vīķe-Freiberga sasniegumiem. Briselē pirms pāris dienām, uzrunājot Eiropas Parlamentu, Jūs sacījāt, ka Latvija savā vēsturē ir gājusi cauri īstam murgam, jāsaka, ka arī Jūsu dzīve nav bijusi viegla, un latīņu teiciens “per aspera ad astra”, kas ir iekļauts Latvijas Triju Zvaigžņu ordenī, ir cienīgs pārstāvēt arī šo stāstu – caur ērkšķiem uz zvaigznēm ir gājusi gan Vairas Vīķes-Freibergas, gan Latvijas dzīve,” sacīja P.Stenmarks

 

Valsts prezidente, uzrunājot klātesošos, sacīja, ka šis ir stāsts par kāda cilvēka dzīvi, kas netieši atspoguļo arī savas valsts likteni. Viņa sacīja, ka par daudzām interesantām dzīvēm tā arī paliek neuzrakstīts, bet, Valsts prezidenta amatā esot, citā gaismā tiek celta katra personība, un tiek uzdots jautājums, kā veidojusies šī personība, kam savā ceļā viņa gājusi cauri? Prezidente sacīja, ka grāmatas autore Ausma Cimdiņa ir mēģinājusi rast atbildi uz šiem jautājumiem, un autores milzīgs ieguldījums ir tas, ka prezidentes stāts ir iekļauts kopējā Latvijas un Eiropas vēstures kontekstā. V.Vīķe-Freiberga arī atzīmēja, ka šis stāts, atšķirībā no daudziem citiem biogrāfiskiem stāstiem, beidzas ar laimīgām beigām, un arī šobrīd Latvijai ir priekšā visas iespējas veidot savu nākotni tieši tā, kā tā vēlas, un izbaudīt tās iespējas, ko šobrīd piedāvā šī laimīgā vēstures lappuse.

 

Grāmatas atklāšanā latviešu mūziku spēlēja Valdis Muktupāvels, un tika radīts videoklips “Welcome to Latvia”.