Vaira Vīķe-Freiberga

Š.g. 18. decembrī Rīgas pilī notiks Vēsturnieku komisijas rakstu 18. sējuma atvēršana.

 

Vēsturnieku komisijas sagatavota informācija par rakstu 18. krājumu:

 

Vēsturnieku komisija ir sagatavojusi un publicējusi savu rakstu 18. sējumu. Sējumā “Holokausts Latvijā” apkopoti jaunākie pētījumi par aplūkojamo jautājumu. Kopumā tas jau ir ceturtais rakstu sējums, kas veltīts ebreju tautības iedzīvotāju masveida iznīcināšanas vēsturei Latvijā Otrā pasaules kara gados.

 

Profesors Aivars Stranga savā publikācijā ir pievērsies detalizētai holokausta pētniecības Latvijā izvērtēšanai. Viņš uzskata, ka ir pienācis laiks uzrakstīt visaptverošu holokausta vēsturi, kura ietvertu slepkavu, upuru, glābēju un malā stāvētāju vēsturi. A. Stranga atzīmē, ka vismaz 472 okupētās Latvijas iedzīvotāji kara gados ir izglābuši aptuveni 400 ebreju.

 

Rakstu sējumā ir ietverts Lietuvas Starptautiskās vēsturnieku komisijas priekšsēdētāja Emanuela Zingera materiāls, kurā analizēta holokausta pētniecība Lietuvā. Viņš atzīmē, ka okupācijas laikā Lietuvā tika noslepkavoti 220 000 ebreju, faktiski visa kopiena. E. Zingeris uzsver, ka Lietuva ir mantojusi vairākas ar holokaustu saistītas līdz šim neatrisinātas problēmas, kas tādējādi ietekmē lietuviešu un ebreju attiecības mūsdienās. Aktuāli ir juridiskās un morālās, kā arī pētniecības un vispārējās izglītošanas jautājumi.

 

Pazīstamais pētnieks profesors Andrievs Ezergailis analizē sešas versijas par holokaustu Latvijā, no kurām triju izcelsme ir meklējama nacistiskajā Vācijā, divu – Padomju Savienībā (Krievijā) un viena starp holokaustu pārdzīvojušajiem ebrejiem Izraēlā, ASV un Latvijā.

 

Pavisam 18. rakstu sējumā ietverti 13 vēsturnieku pētījumi par holokaustu Latvijā. Kopumā grāmata ir solis uz priekšu vienas traģēdijas –holokausta – vēstures noskaidrošanā un izvērtēšanā.