Valdis Zatlers
Viesojoties Kataras galvaspilsētā Dohā, šodien, 30.maijā, Valsts prezidents Valdis Zatlers piedalījās Pasaules Ekonomikas foruma “Globālās pārveides samitā” (Global Redesign Summit).

  Normal 0 false false false LV X-NONE X-NONE

Diskusiju sesijas laikā par iespējām atjaunot globālo finanšu stabilitāti Valdis Zatlers norādīja, ka jau vairākas desmitgades pasaules valstis ir baudījušas finansiālās globalizācijas augļus. Bet, lai arī atsevišķi reģioni kā Āzija un Latīņamerika ir piedzīvojuši ekonomiskās krīzes, tieši pēdējā pusotra gada laikā visa pasaule pieredz globālu finansiālo krīzi.

 

Valsts prezidents arī atzīmēja, ka šī situācija atšķiras no iepriekšējās pieredzes: „Šobrīd globālie finanšu avoti un to plūsmas vairāk līdzinās globālajiem naudas plūdiem un sausumam ar reakcijas ātrumu, mērāmu sekundēs. Tomēr par spīti finanšu tirgus globālajam raksturam tā regulēšana joprojām notiek galvenokārt nacionālajā līmenī.,” 

 

Sarunas laikā viņš arī norādīja uz potenciālajām iespējām līdzsvarot globālo finanšu tirgu, veidojot starptautiskos pārraudzības mehānismus. Kā vienu iespēju viņš atzīmēja globālā finanšu tirgus dezintegrāciju, ko reti kurš var uzskatīt par vēlamu un dzīvotspējīgu risinājumu. Cita alternatīva ir turpināt esošo pieeju un pieņemt tādu satricinājumus, kādus nesen esam pieredzējuši. Valsts prezidenta ieteiktais risinājums ir noteikt starptautiskajam finanšu tirgum atbilstošu starptautisku regulējumu, uzsverot: „Kamēr finanšu regulēšanas sistēma netiks sakārtota, pastāv iespējas piedzīvot finanšu krīzi atkārtoti.”

 

Viena no Pasaules ekonomikas foruma šī gada prioritātēm ir globālās pārveides iniciatīva, kura tiek apspriesta arī Kataras samita ietvaros. Foruma dalībnieki pārrunā iespējas veicināt starptautiskās politiskās un ekonomiskās sistēmas veiksmīgāku piemērošanos modernajai starptautiskajai videi, kā arī globālās finanšu un ekonomiskās krīzes mācības, kas būtu jāņem vērā.

 

Valsts prezidents jau ceturto reizi piedalās Pasaules Ekonomikas foruma organizētajos pasākumos, kas katru gadu pulcē pasaules ievērojamākos pētniekus, uzņēmējus, politiķus, nevalstiskā sektora un mediju pārstāvjus.