Vaira Vīķe-Freiberga


Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga šodien Ņujorkā tikās ar Amerikas Ebreju komitejas pārstāvjiem, informējot par Vēsturnieku komisijas aktualitātēm, kā arī saņemot atbalstu Latvijai tas ārpolitisko mērķu īstenošanā - iestājā ES un NATO. Komitejas vadītājs Deivids Hariss (David Harris) uzsvēra: "Mēs atbalstīsim NATO paplašināšanās procesu, un Latvijai, pēc mūsu domam, ir labas izredzes." Viņš arī pauda atzinību Latvijai un prezidentei par konstruktīvo darbu, kāds ir ieguldīts vēstures jautājumu apzināšanā Latvijā, kā arī starptautiskos forumos: "Es varu teikt tikai to labāko par to, kas jau sasniegts Vēsturnieku komisijas darbā. Latvija ir aktīvi un atbildīgi rīkojusies arī starptautiskos forumos, kas saistās ar neiecietības un aizspriedumu izskaušanu pasaulē, piemēram, Durbanas konferencē. Mēs augstu novērtējam Latvijas rīcību."

V.Vīķe-Freiberga uzsvēra, ka Latvija atjaunotās neatkarības 11 gados ir daudz panākusi, atveseļojot sabiedrību no totalitāru režīmu radītām sekām: "Mēs drosmīgi un objektīvi skatāmies savā pagātnē, pētām to, mācām to skolās, lai veidotu tādu sabiedrību, kas raugās nākotnē ar cerīgu un no aizspriedumiem brīvu skatu."

 

Prezidente informēja par Vēsturnieku komisijas veiktajiem pētījumiem, secinājumiem konferencēs un sabiedriskajām aktivitātēm, publicējot un tulkojot grāmatas par vienu no sarežģītām Latvijas vēstures lappusēm - holokaustu. "Ebreju meitenes Annas  Frankas dienasgrāmata un viņas vienaudzes Preiļu ebreju meitenes atmiņas, ko kopā publicējām, rāda, cik traģiski un līdzīgi dažādās Eiropas vietās bija II Pasaules kara notikumi. Mūs vieno pārdzīvojumi un vēlme, lai tas nekad nākotnē neatkārtotos," sacīja prezidente, stāstot par Vēstures skolotāju asociācijas aktivitātēm un jaunajām skolas programmām vēsturē. 

Sarunā tika pārrunāta Latvijas divpusējā sadarbība ar ASV un Izraēlu. Prezidente informēja klātesošos par tikšanos ar Izraēlas vicepremjeru un ārlietu ministru Šimonu Peresu, kurš pauda gandarījumu par to attiecību līmeni, kāds izveidojies starp Latviju un Izraēlu. Kā visai veiksmīgi sadarbības aspekti tika minēta izglītības joma (LU Judaikas centra, skolotāju apmaiņas programmās) un sakari ar ebreju kopienu
Latvijā.  V.Vīķe-Freiberga atzīmēja ebreju kopienas ieguldījumu Latvijā, kas sniedzas gadsimtu garuma: "Daudzi Latvijas ebreji šobrīd ir slaveni visā pasaulē un dod milzīgu ieguldījumu arī pasaules kultūrā."

Klātesošie vēlējās uzklausīt prezidentes pārdomas par ārpolitisko situāciju pasaulē pēc 11.septembra notikumiem, valsts pretterorisma plānu, NATO paplašināšanās procesu, attiecībām ar Krieviju. V.Vīķe-Freiberga uzsvēra NATO kandidātvalstu jeb V-10 grupas solidaritāti NATO integrācijā, kā arī Baltijas valstu ciešo sadarbību.